eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Niemiecki rynek nieruchomości - gwałtowna poprawa

Niemiecki rynek nieruchomości - gwałtowna poprawa

2011-02-04 11:34

Niemiecki rynek nieruchomości - gwałtowna poprawa

© fot. mat. prasowe

Mamy już komplet styczniowych danych o aktywności gospodarczej na świecie. Uzupełnieniem raportów na temat sytuacji w sektorze przemysłowym były podawane wczoraj informacje o kondycji sektora usług.

Przeczytaj także: Ceny żywności w Indiach rosną 17% r/r

Rynki finansowe


Podobnie, jak w przemyśle wypadły bardzo dobrze. Wnioski ze styczniowych danych są jednoznaczne — ożywienie gospodarcze trwa i nic na razie nie wskazuje, by miało napotkać kłopoty. Inną sprawą jest jego tempo. Po tym, jak przez ostatnie miesiące wskaźniki wyszły znów na wysokie poziomy w kolejnych miesiącach realne jest osłabienie. I tak na przykład ISM dla sektora usług w USA sięgnął 59,4 pkt, poziomu nie widzianego od 2005 r. W Niemczech pod tym względem sytuacja jest najlepsza od czerwca 2006 r. Trzeba liczyć się z tym, że apetyty inwestorów przez ostatnie miesiące mocno zostały rozbudzone, więc na żadne rozczarowujące wiadomości nie są przygotowani.

Według ONZ w styczniu ceny żywności na świecie osiągnęły rekordowy poziom. Indeks grupujący 55 towarów żywnościowych podniósł się w minionym miesiącu o 3,4%. Był to 7. kolejny miesiąc zwyżki. Taki obrót spraw dla państw rozwijających się jest bardzo niekorzystny, bo wzmaga presję inflacyjną. To zaś wpływa na postrzeganie obligacji. Zresztą rynek papierów skarbowych także w krajach dojrzałych jest w niekorzystnym położeniu, także z uwagi na osłabienie wiarygodności emitentów w oczach inwestorów. Rentowność 10-latek w USA przeszła wczoraj 3,5% i przebiła ubiegłoroczny szczyt. To zapowiada dalszy wzrost rynkowej ceny pieniądza.

fot. mat. prasowe


Rynek nieruchomości


Stambuł jawi się jako najbardziej atrakcyjne miejsce do inwestowania na rykach nieruchomości. To wniosek z najnowszej ankiety PricewaterhouseCooper wśród profesjonalistów z rynków nieruchomości. Za dobrymi perspektywami przemawia wzrost gospodarczy w Turcji. W następnej kolejności pod atrakcyjności znalazły się Londyn i Monachium. Najgorsze miejsca przypadły Dublinowi oraz Atenom.

W raporcie widać większe zainteresowanie niemieckim rynkiem. Oprócz Monachium dobre oceny zebrały też Berlin, Hamburg oraz Frankfurt. Najnowszy odczyt wskaźnika PMI dla niemieckiego budownictwa przynosi gwałtowną poprawę z 36 pkt w grudniu do 55,5 pkt w pierwszym miesiącu tego roku. Poprawa ma miejsce we wszystkich trzech obszarach - budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym oraz infrastrukturalnym. Tym samym potwierdza się, że grudniowe załamanie miało sezonowy charakter, związany z niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: