eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Płatności kartą Visa w Europie 2010

Płatności kartą Visa w Europie 2010

2011-01-21 12:32

Wartość płatności bezgotówkowych z użyciem kart Visa w Europie wzrosła w 2010 r. o 16%, przekraczając poziom 1 biliona euro. Oznacza to, że obecnie jedno euro z każdych ośmiu wydawanych w Europie jest opłacane kartami Visa - podczas gdy jeszcze w 2009 r. było to jedno euro na dziewięć. W Polsce wartość transakcji bezgotówkowych dokonanych przy użyciu kart Visa w placówkach handlowo-usługowych wzrosła w skali rocznej o 14,4%, podczas gdy liczba tych transakcji zwiększyła się o prawie 20%, przekraczając poziom pół miliarda.

Przeczytaj także: Terminale POS w natarciu

Nieprzerwany rozwój płatności kartami debetowymi Visa

W efekcie wyboru większości konsumentów, dominującym sposobem płatności stały się transakcje płatnicze z użyciem kart debetowych. W omawianym okresie przypadało na nie ponad 70% ogółu płatności bezgotówkowych z użyciem kart Visa, przy czym łączna wartość transakcji bezgotówkowych dokonana debetowymi kartami Visa wzrosła w skali rocznej o prawie 20%, zaś liczba tych transakcji o niemal 19%.
Odnotowano również wzrost – o ponad 12% – liczby debetowych kart Visa, wśród których znalazło się 14 mln mikroprocesorowych kart V PAY stworzonych specjalnie na użytek Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (ang. SEPA).

Przedstawiając na konferencji w Warszawie wyniki organizacji, wiceprezes zarządzający Visa Europe, Philippe Menier powiedział: „Osiągnięcie dwóch spektakularnych wyników – jedno euro z każdych ośmiu wydanych w Europie przypadające na karty Visa, oraz przekroczenie poziomu 1 biliona euro dla płatności bezgotówkowych Visa – pokazuje, że Visa jest systemem płatniczym pierwszego wyboru w Europie. Sukces ten był możliwy dzięki jakości usług, jakie świadczymy na rzecz konsumentów, detalistów, instytucji sektora publicznego oraz banków w Europie.

Czynnikiem w istotny sposób wpływającym na jakość naszych usług są inwestycje w rozwój technologii i rozwiązań innowacyjnych, które w ciągu ostatnich sześciu lat osiągnęły poziom 1 miliarda euro. Z tej kwoty, pół miliarda euro przeznaczono na stworzenie najszybszego w Europie i najbardziej niezawodnego międzybankowego systemu przetwarzania danych, który w 2010 r. przetworzył dane dotyczące 10 miliardów transakcji, odnotowując 30% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Drugie pół miliarda euro wydano na rozwój nowatorskich technologii płatniczych wykorzystywanych w płatnościach kartami mikroprocesorowymi, płatnościach zbliżeniowych i mobilnych, czy też w handlu elektronicznym”.

Bezpieczeństwo i zapobieganie oszustwom

Sukces technologii mikroprocesorowej w znacznym stopniu przyczynił się do stałego spadku oszustw dokonywanych z wykorzystaniem kart Visa: współczynnik tzw. transakcji nieuprawnionych do całkowitej wartości płatności kartami Visa spadł o 14%, do poziomu 0,049%. Skala oszustw w krajach, które wprowadziły technologię mikroprocesorową z potwierdzaniem transakcji kodem PIN, spadła do najniższego odnotowanego tam poziomu. Z kolei w handlu internetowym, jej zmniejszeniu służy rosnąca popularność systemu Verified by Visa wśród wydawców kart i detalistów. Kolejne zabezpieczenia są wprowadzane w ramach mechanizmu przetwarzania danych Visa Europe – takie, jak np. ocena ryzyka w czasie rzeczywistym (ang. real time scoring). System ten – dokonujący analizy i oceny ryzyka transakcji w trakcie ich dokonywania – umożliwia wzrost wykrywalności transakcji nieupoważnionych o 28%.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: