eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Terminale POS w natarciu

Terminale POS w natarciu

2015-03-18 09:37

Terminale POS w natarciu

Płatność kartą © fot. mat. prasowe

Ostatnie pięć lat przyniosło dynamiczny rozwój płatności bezgotówkowych w naszym kraju. Polacy coraz częściej płacą kartami, a popularność płatności bezdotykowych sięga niemal zenitu. Wszystko to możliwe jest dzięki rosnącej liczbie terminali POS. Statystyki prowadzone przez organizację Visa Europe wskazują, że jest ich w naszym kraju już 400 tysięcy. To dwukrotnie więcej niż w styczniu 2010.

Przeczytaj także: Płatności kartą Visa w Europie 2014

Co jest odpowiedzialne za tak wysoką dynamikę wzrostu? Przede wszystkim działania podejmowane w ramach programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie, a więc m.in. dofinansowanie do terminali instalowanych przez agentów rozliczeniowych u detalistów, którzy wcześniej nie przyjmowali kart. Nie bez znaczenia dla powiększenia sieci akceptacji płatności kartą była z pewnością decyzja o zmianie stawki opłaty interchange, która po ostatniej obniżce jest kilkukrotnie mniejsza niż w końcu 2012 r. W budowę infrastruktury płatności zaangażowali się także agenci rozliczeniowi, którzy chcąc aktywnie realizować program i otrzymywać wsparcie finansowe, szybko spełniali warunki uczestnictwa, uzyskując niezbędne certyfikaty potwierdzające m.in. zdolność do obsługi płatności zbliżeniowych czy usługi Visa cash back.

Uruchomiony na początku 2010 r. unikalny w Europie program rozwoju i modernizacji sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie, zarządzany wspólnie przez polskie banki i Visa Europe, opierał się o subsydiowanie przez banki wydawców kart Visa nowych terminali obsługujących karty wszystkich systemów. Banki członkowskie Visa Europe w Polsce zainwestowały w ten program ponad 30 mln euro. W jego ramach w 168 tys. placówek handlowo usługowych zainstalowano ponad 202 tys. nowoczesnych terminali EMV, z których blisko 125 tys. obsługuje płatności zbliżeniowe kartą lub smartfonem z funkcją zbliżeniową.
„Uruchamiając program Kartą Visa zapłacisz wszędzie w 2010 r., postawiliśmy sobie jasny cel: podwojenie liczby terminali w Polsce do końca 2014 r. oraz ich modernizację po to, by przyspieszyć upowszechnianie płatności bezgotówkowych, ułatwiających życie konsumentom i wspierających rozwój gospodarczy. Dofinansowanie ponad 200 tys. nowych terminali z funduszu stworzonego przez banki członkowskie Visa pozwoliło osiągnąć założony w programie cel” – powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe.

fot. mat. prasowe

Płatność kartą

W Polsce funkcjonuje już ponad 400 tys. terminali POS akceptujących płatności bezgotówkowe.


„Program ten modernizując sieć akceptacji w Polsce uczynił ją jedną z najnowocześniejszych w Europie, przyczyniając się do wiodącej roli Polski w Europie w rozwoju płatności zbliżeniowych” – dodaje Małgorzata O’Shaughnessy.
5 lat temu udział terminali zbliżeniowych we wszystkich terminalach POS w kraju wynosił zaledwie 1,5%. Obecnie Polska z 75% udziałem terminali zbliżeniowych jest w Europie jednym z krajów o największym nasyceniu sieci akceptacji takimi terminalami.

W 2014 r. uznano, że program dofinansowania terminali powinien skupić się wyłącznie na małych miejscowościach i terenach wiejskich, gdzie sieć akceptacji jest najmniej rozwinięta. Po tej zmianie do końca grudnia ubiegłego roku u ponad 21 tys. detalistów zainstalowano blisko 43 tys. objętych dofinansowaniem terminali, w tym także mobilnych terminali płatniczych, tzw. mPOS-ów. To niezwykle wygodne urządzenie mobilne zostało opracowane przede wszystkim z myślą o drobnych przedsiębiorcach będących stale „w ruchu”, jak np. hydraulik świadczący usługi u klienta, który chciałby od razu przyjąć płatność. Wygoda przyjmowania płatności kartami dotyczy także innych zawodów, jak np. kurier czy dostawca pizzy, dla których to rozwiązanie eliminuje potrzebę wożenia ze sobą gotówki.

Intensywnie wspierany przez Visa Europe był także rozwój płatności elektronicznych w segmentach zdominowanych przez gotówkę, takich jak transport miejski. Przykładowo, we Wrocławiu bezgotówkowo można płacić w biletomatach znajdujących się we wszystkich autobusach i tramwajach. W Warszawie większość autobusów i wszystkie nowe tramwaje są wyposażone w biletomaty akceptujące płatności bezgotówkowe. Kartą lub smartfonem można płacić za przejazd w środkach transportu miejskiego m.in. w Krakowie, Łodzi czy Poznaniu. Płatności bezgotówkowe coraz częściej są dostępne również w parkomatach, m.in. w Kielcach, Krakowie, Tarnowie czy w Warszawie, oraz w automatach samoobsługowych z napojami lub słodyczami.

W ramach programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie przyjęte zostały również preferencyjne stawki interchange sprzyjające rozwojowi płatności kartami w handlu hurtowym (karty przyjmują już kluczowe sieci takie jak Makro i Selgros) czy za domowe rachunki (np. za prąd, gaz, telefon), które wcześniej można było opłacać jedynie gotówką lub przelewem. Kartami Visa można też już regulować płatności publiczno-prawne w ponad 150 jednostkach samorządowych, takich jak Wojewódzkie Ośrodki Szkolenia Kierowców, starostwa powiatowe czy urzędy gminy.

Popularyzacji wszystkich tych rozwiązań sprzyjają specjalne, niskie stawki opłaty interchange dla poszczególnych sektorów, które zostały utrzymane przez Visa po ustawowej regulacji. Dla przykładu, przy płatnościach publiczno-prawnych dokonywanych kartami Visa dla klientów indywidualnych stawki interchange wynoszą, niezależnie od kwoty danej płatności: 20 groszy przy płatnościach kartami debetowymi i maksymalnie 30 groszy przy płatnościach kartami kredytowymi, ale nie więcej niż odpowiednio 0,2% oraz 0,3%. Visa Europe prowadzi obecnie kolejną kampanię informacyjną skierowaną do jednostek samorządu terytorialnego, zwracającą uwagę na dedykowane dla tego segmentu niższe stawki krajowej opłaty interchange, która ma zachęcać m.in. gminy i urzędy miast do rozpoczęcia akceptacji kart.

Visa Europe liczy na to, że radykalnie obniżone stawki opłaty interchange będą coraz powszechniej przekładać się na znaczący spadek całkowitej prowizji przekazywanej przez akceptantów obsługującym ich agentom rozliczeniowym, stanowiąc dla detalistów i innych potencjalnych akceptantów kart płatniczych dodatkową zachętę zarówno do rozpoczęcia przyjmowania kart, jak i do aktywnego promowania takiej formy płatności. Niższe opłaty interchange już wielu z nich skłoniły do rozpoczęcia akceptacji kart – najbardziej znanym przykładem jest tu Biedronka, największa sieć detaliczna w kraju. Jako pierwsza sieć w Polsce przeprowadziła ona kampanię reklamową zachęcającą do płacenia kartami w swoich sklepach.
„Regulacja, która weszła w życie w końcu stycznia br., oraz niskie koszty przetwarzania i rozliczania transakcji przez Visa Europe powodują, że agenci rozliczeniowi mogą przedstawiać potencjalnym i obecnym akceptantom bardzo atrakcyjne warunki współpracy, znacząco wpływając w ten sposób na dalszy dynamiczny rozwój sieci akceptacji, tym samym stymulując szybszy rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce” – podsumowuje Małgorzata O’Shaughnessy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: