eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Płatności kartą Visa w Europie 2010

Płatności kartą Visa w Europie 2010

2011-01-21 12:32

Przeczytaj także: Terminale POS w natarciu


Wyniki finansowe

Organizacja Visa Europe, będąca działającym po niskich kosztach i nienastawionym na zysk stowarzyszeniem instytucji członkowskich, uzyskała przychody roczne na poziomie 879 mln euro. Po uwzględnieniu zwrotu 158 mln euro instytucjom członkowskim, nadwyżka przed opodatkowaniem wyniosła 76 mln euro. Zasiliła ona pozycję „kapitały i rezerwy”, której poziom wzrósł tym samym do 574 mln euro.

Philippe Menier powiedział dalej: „Atrakcyjny model biznesowy organizacji Visa Europe i nieprzerwane inwestycje w nowe technologie utrzymały znaczny wzrost korzystania z kart Visa w Europie. W ostatnim dziesięcioleciu udział wartości transakcji płatniczych z użyciem kart Visa Europe w całości wydatków konsumpcyjnych wzrósł ponad dwukrotnie – z 5,6% do 12,5%. Będziemy dążyć do tego, by także w tym roku coraz więcej Europejczyków przy wyborze systemu płatności decydowało się właśnie na system Visa Europe”.

Polska

Polska była jednym z tych krajów europejskich, w których w omawianym okresie system Visa rozwijał się najszybciej. Liczba i wartość transakcji bezgotówkowych, których rozwój jest strategicznym celem organizacji Visa Europe, rosła w Polsce w ciągu 12 miesięcy obrachunkowych zakończonych we wrześniu 2010 r. prawie dwukrotnie szybciej niż liczba i wartość transakcji ogółem (czyli z wypłatami gotówki włącznie). Liczba płatności polskimi kartami Visa przekroczyła 547 mln (co oznacza wzrost o 19,7%) natomiast liczba wszystkich transakcji przekroczyła miliard dwadzieścia cztery miliony (wzrost o 10,8%).

Wartość obrotów bezgotówkowych kartami Visa zwiększyła się o 14,4%; z kolei wartość obrotów ogółem wzrosła o 6,7%. Pod względem udziału obrotów bezgotówkowych w obrotach realizowanych kartami ogółem Polska jest jednak nadal wyraźnie poniżej średniej europejskiej.

Kluczowe znaczenie dla przyśpieszenia rozwoju płatności bezgotówkowych i zmniejszenia w tym względzie dystansu do krajów Europy Zachodniej ma rozpoczęty w 2010 r. program rozwoju sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie, który ma doprowadzić do podwojenia, do 400 tys. w 2015 r., liczby placówek handlowo-usługowych przyjmujących płatności kartami.

Program jest unikalny w Europie; banki-wydawcy kart wspólnie finansują rozwój sieci akceptacji w skoordynowany sposób, na zasadach uzgodnionych przez nie z agentami rozliczeniowymi – przy czym terminale instalowane w ramach Programu mogą przyjmować płatności kartami wszystkich systemów płatniczych obsługiwanych przez działających w Polsce agentów rozliczeniowych. Banki-wydawcy kart Visa przeznaczyły 200 mln zł na Fundusz Rozwoju Akceptacji, z którego wspierają finansowo agentów rozliczeniowych w zakładaniu terminali głównie u małych i średnich detalistów, wcześniej nie akceptujących kart a zlokalizowanych w dużej mierze w mniejszych miastach i na terenach wiejskich.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: