eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 3 mld zbliżeń, czyli statystyki Visa Europe

3 mld zbliżeń, czyli statystyki Visa Europe

2016-06-08 11:16

3 mld zbliżeń, czyli statystyki Visa Europe

Płatność zbliżeniowa © leungchopan - Fotolia.com

Jak wynika z najnowszych danych Visa Europe, liczba transakcji zbliżeniowych w ciągu minionych 12 miesięcy osiągnęła 3 mld, co jest równoznaczne z niemal trzykrotnym wzrostem względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Konsumentami, którzy najaktywniej korzystają z tego rodzaju płatności są Polacy, Hiszpanie oraz Brytyjczycy. W kwietniu br. liczba transakcji sięgnęła 360 mln, a więc była o 150% wyższa niż rok wcześniej (143 mln). W górę poszybowała również średnia wartość pojedynczej transakcji, która sięga obecnie 13,83 euro (+12% rdr).

Przeczytaj także: Płatności zbliżeniowe kartą VISA w Europie: ponad miliard transakcji

Udział płatności zbliżeniowych rośnie w zdumiewającym niemal tempie. Jeszcze w 2013 roku transakcje bezdotykowe stanowiły zaledwie 1 na 60 operacji z użyciem kart Visa. Obecnie ich udział przekroczył 20 procent. Za upowszechnieniem się tej metody płatności stoi przede wszystkim rozpoczęcie akceptacji płatności zbliżeniowych przez nowe sklepy i placówki handlowo-usługowe, gdzie dokonuje się codziennych zakupów.

Konsumenci płacą zbliżeniowo już nie tylko za zupełnie drobne wydatki, jak np. kawa. Największy wzrost liczby transakcji zbliżeniowych w ujęciu rocznym dotyczył restauracji (153%), którym udało się wyprzedzić handel detaliczny (146%), supermarkety (119%) oraz lokale oferujące żywność i napoje, w tym sieci fast food (96%).

Obecnie na całym kontynencie działa ponad 3,2 mln terminali zbliżeniowych, tj. o 23% więcej niż na koniec kwietnia 2015 r. Ich liczba będzie nadal rosła w szybkim tempie, jako że większość nowych terminali instalowanych w Europie od stycznia br. obsługuje płatności zbliżeniowe, ułatwiając detalistom osiągnięcie celu, jakim jest akceptacja takich płatności od początku 2020 r. przez wszystkie terminale w Europie. Visa Europe współpracuje z bankami i innymi partnerami, aby do 2020 r. zapewnić każdemu konsumentowi dostęp do przynajmniej jednego urządzenia umożliwiającego dokonywanie płatności zbliżeniowych (takiego jak karta, urządzenie mobilne, urządzenie ubieralne itp.). W tym celu Visa Europe wdrożyła swój system tokenizacyjny (Visa Europe Payment Tokenisation Service) oraz program upowszechniania płatności elektronicznych (Visa Europe Digital Enablement Programme). Z usług tych korzystają już wdrożone w Europie rozwiązania dla płatności mobilnych opracowane przez gigantów technologicznych – Apple Pay oraz Android Pay.

fot. leungchopan - Fotolia.com

Płatność zbliżeniowa

W minionych 12 miesiącach Europejczycy zapłacili zbliżeniowo 3 miliardy razy.


Z technologii zbliżeniowej najaktywniej korzystają konsumenci w Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Obecnie w Polsce płatności zbliżeniowe stanowią już ponad 55% wszystkich płatności dokonywanych kartami Visa, podczas gdy w marcu 2015 r. było to 40%. Polscy konsumenci najchętniej płacą zbliżeniowo z Visa za codzienne zakupy – najwięcej takich płatności dokonywanych jest w sklepach sieci Biedronka, Żabka, Lidl, Carrefour i Tesco.

Dynamiczne upowszechnianie się płatności zbliżeniowych jest widoczne także w innych krajach naszego regionu. W Czechach takie płatności na koniec marca br. stanowiły już 77% wszystkich płatności Visa, z kolei na Słowacji – 53%. W obydwu krajach najwięcej płatności zbliżeniowych – podobnie jak w Polsce – ma miejsce w sklepach, w których dokonuje się codziennych zakupów.

Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe, powiedziała:
„W ciągu ostatnich 12 miesięcy płatności zbliżeniowe popularyzowały się w Europie w bardzo szybkim tempie. Sukces transakcji zbliżeniowych w ciągu ostatniego roku jest wynikiem wysiłków Visa Europe oraz całej branży płatniczej. Tworzy on fundament pod rozwój takich innowacyjnych technologii jak płatności mobilne czy wykorzystywanie do płacenia urządzeń ubieralnych”.

Przeczytaj także: Terminale POS w natarciu Terminale POS w natarciu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: