eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sprzedaż domów w USA gorzej od oczekiwań

Sprzedaż domów w USA gorzej od oczekiwań

2010-12-23 11:15

Sprzedaż domów w USA gorzej od oczekiwań

© fot. mat. prasowe

Ostatnia przedświąteczna sesja na rynkach akcji nie przyniesie zapewne już istotnych zmian, choć mamy dziś bogaty kalendarz publikacji danych gospodarczych.

Przeczytaj także: Rynki finansowe - dobre nastroje dopisują

Rynki finansowe


Nie wydaje się jednak, by któraś z podawanych informacji mogła zmienić nastawienie i postrzeganie przyszłości przez inwestorów. Najnowszy odczyt ankiety Investors Intelligence, badającej nastroje autorów najbardziej popularnych newsletterów inwestycyjnych w USA, przyniosło podniesienie się odsetka optymistów do 58,8%, poziomu nie widzianego od przeszło 3 lat.

Po stronie pesymistów jest natomiast jeszcze miejsce na spadek. Teraz jest ich 20,6%, Na przełomie minionego i tego roku było ich mniej niż 20%. Ten wskaźnik w krótkim terminie ma pozytywną wymowę dla giełd, bo pokazuje pozytywne myślenie o inwestowaniu w akcje. Jednak na dłuższą metę zmierza w coraz bardziej alarmistyczną stronę.

Jeśli w kolejnych odczytach odsetek niedźwiedzi spadnie poniżej 20%, a do tego inne miary nastrojów potwierdzałyby duży optymizm, otrzymalibyśmy poważne ostrzeżenie przed zwrotem koniunktury giełdowej. Na razie takie wskaźniki jak NAAIM, obrazujący udział akcji w portfelach aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych, nie mają alarmistycznego odczytu. W minionym tygodniu udział akcji sięgał blisko 75%. Przejście bariery 80% będzie niepokojące.

Dziś poznamy listopadowe wydatki i dochody Amerykanów, odczyt indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan, jak również listopadowe zamówienia na dobra trwałego użytku. U nas opublikowane zostaną wskaźniki koniunktury, stopa bezrobocia oraz sprzedaż detaliczna. Powinny one potwierdzić pozytywne tendencje gospodarcze.

fot. mat. prasowe


Rynek nieruchomości


Mocny spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi związanymi z refinansowaniem wcześniej zaciągniętych zobowiązań i niewielki regres w przypadku kredytów na kupno domów przyniósł miniony tydzień w Stanach Zjednoczonych. Za sprawą wzrostu oprocentowania kredytów liczba wniosków na refinansowanie zobowiązań poszła w dół aż o 24,6%. Zniżka w segmencie kredytów na kupno domów wyniosła jedynie 2,5%. Oprocentowanie 30-letniego kredytu o stałej stopie procentowej zwiększyło się przez miesiąc o 0,35 pkt proc., do 4,85%.

Rozczarowanie przyniósł listopadowy raport z rynku wtórnego. Nabywców znalazło 4,68 mln domów (wynik zannualizowany) wobec 4,43 mln miesiąc wcześniej i 4,75 mln spodziewane przez analityków. Ceny domów nieznacznie się podniosły, do średnio 170,6 tys. USD (rok wcześniej było to 170 tys. USD). Dobrą wiadomością był też spadek zapasów niesprzedanych domów, do poziomu odpowiadającego 9,5 miesiącom listopadowej sprzedaży. Właściciela szuka 3,71 mln domów.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: