eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › ZBP a fundusze poręczeniowe i Rekomendacja S II

ZBP a fundusze poręczeniowe i Rekomendacja S II

2010-10-19 09:59

Od ponad roku działalność poręczeniowa prowadzona bezpośrednio przez Bank Gospodarstwa Krajowego nie może rozwinąć się w sposób dostateczny zauważa Związek Banków Polskich, podkreślając, że niezbędne jest podjęcie przez rząd pilnych działań rewitalizacyjnych obejmujących działalność BGK w zakresie poręczeń kredytowych dla MSP. ZBP zwraca także uwagę na kwestię zwiększenia dostępu polskich banków do długoterminowych oszczędności ludności oraz innych źródeł refinansowania działalności w polskiej walucie oraz zgłasza uwagi do projektowanej zmiany Rekomendacji S II.

Przeczytaj także: Bankowcy są optymistami

Fundusze poręczeniowe

„Sukcesy i chwała minionych lat dziś już nie wystarczą. Polska, podobnie jak inne kraje, potrzebuje nowego spojrzenia. Nasza przyszłość może być pomyślna dzięki stabilnemu zrównoważonemu rozwojowi i wzrostowi dobrobytu Polaków. Niezbędne jest strategiczne porozumienie w obszarze polityki społecznej, gospodarczej, nauki i wdrożeń, między innymi poprzez mądre wykorzystanie środków unijnych i eliminacje złego zadłużania kraju. W okresie ograniczonych możliwości budżetu trzeba mądrze rozwijać system finansowy, aby dobrze służył rozwojowi Polski”, mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

ZBP wskazuje, że dla osiągnięcia tego celu niezbędne byłoby wyłączenie systemu poręczeń, w ramach programu rządowego, spod regulacji Prawa Bankowego i bankowych reguł nadzorczych albo przez powrót do poprzedniej formuły działania, albo przez wydzielenie działań poręczeniowo-gwarancyjnych poza Bank Gospodarstwa Krajowego w formie np. spółki zależnej BGK lub innego podmiotu (np. agencja rządowa), tak aby uniknąć konieczności spełniania bankowych standardów czy uzależnienia prowadzenia niektórych form działalności (np. poręczenia portfelowe) od zgody KNF.

„Gdyby rząd udzielił takiemu nowemu podmiotowi dodatkowych gwarancji Skarbu Państwa, na wzór gwarancji dla KUKE, to banki mogłyby uwzględniać niższą wagę ryzyka kredytów zabezpieczonych takimi poręczeniami, co zwiększyłoby dostępność takich kredytów dla MSP. Należy przy tym wskazać, że instrument reporęczeń rządu lub instytucji państwowych dla tego rodzaju działalności był często wykorzystywany w ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy w krajach Unii Europejskiej”, mówi Norbert Jeziolowicz, Dyrektor w Związku banków Polskich.

Podobne instrumenty zdaniem ZBP powinny być także prowadzone przez BGK dla regionalnych i lokalnych funduszy doręczeniowych

Eksperci ZBP wskazują także na możliwość rozważenia prowadzenia działalności poręczeniowej wspieranej ze środków rządowych w formule pomocy publicznej dopuszczalnej przepisami UE oraz notyfikacji odpowiedniego programu w Komisji Europejskiej, co powinno pozwolić na uproszczenie systemu oraz obniżenie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców. O faktycznym zainteresowaniu przedsiębiorców z sektora MSP tą formą wsparcia świadczą także aktualne dane. Fundusze, których współwłaścicielem jest Bank Gospodarstwa Krajowego - w 2009 roku udzieliły łącznie 5052 poręczeń na kwotę 603,4 mln zł. Pomimo trudniejszej sytuacji gospodarczej fundusze były w stanie znacząco zwiększyć akcję poręczeniową, tak pod względem ilościowym (24,31%), jak i wartościowym (17,24%).

Dostęp do długoterminowych źródeł refinansowania akcji kredytowej

Istotną kwestią jest także zwiększenie dostępu polskich banków do długoterminowych oszczędności ludności oraz innych źródeł refinansowania działalności w polskiej walucie. Zagadnienie to zyskuje szczególnie na znaczeniu w kontekście nowych regulacji wprowadzanych przez KNF, które mają ograniczyć udzielanie przez banki hipotecznych kredytów walutowych.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: