eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › ZBP a fundusze poręczeniowe i Rekomendacja S II

ZBP a fundusze poręczeniowe i Rekomendacja S II

2010-10-19 09:59

Przeczytaj także: Bankowcy są optymistami


W tym kontekście wskazane byłoby przede wszystkim stworzenie systemu zachęt mających na celu pobudzenie gospodarstw domowych do długoterminowego oszczędzania w postaci na przykład zniesienia tzw. podatku Belki od długoterminowych lokat (określonych 1 rok lub 2 lata i dłuższych).

Takie działania mógłby też obejmować oszczędzanie o charakterze bardziej „celowym”, na przyszłe potrzeby budowlane, zdrowotne i emerytalne. Bardzo efektywnym rozwiązaniem mogłaby być w tym kontekście reaktywacja rozwiązania kas budowlanych, które koncentrowałyby długoterminowe oszczędności klientów na cele mieszkaniowo-remontowe

ZBP uważa również, że polskie banki powinny otrzymać możliwość refinansowania się na rynku kapitałowym poprzez emisję papierów dłużnych.

„Związek Banków Polskich prowadzi rozmowy z Ministerstwem Finansów mające na celu wypracowanie zmian prawnych i podatkowych, które umożliwią sekurytyzację „zdrowych” aktywów bankowych oraz emisję listów zastawnych - covered bonds - przez polskie banki uniwersalne, w oparciu o posiadane przez nie portfele kredytów hipotecznych”, dodaje Norbert Jeziolowicz.

W kontekście wspierania budownictwa mieszkaniowego duży niepokój środowiska bankowego budzą także propozycje, aby kredyty hipoteczne podlegały wszystkich lub wybranym rygorom nowej ustawy o kredycie hipotecznym, co może przynieść dalsze utrudnienie konsumentów w dostępie do tej formy finansowania nabywania nieruchomości i wydłużenie procedur kredytowych, a także podniesienie kosztów tej działalność dla banków. Czynniki te nie będą z pewnością obojętne dla finalnej ceny kredytu, która będzie musiała być poniesiona przez klientów.

Związek Banków Polskich już w lipcu przedstawiał rekomendacje dotyczące działań niezbędnych dla poprawy sytuacji w obszarze budownictwa mieszkaniowego, postulując potrzebę stworzenia przez rząd długoletniego Programu Mieszkaniowego. Jako główne narzędzie umożliwiające rozwiązanie tego problemu w Polsce, ZBP wskazywał uruchomienie systemu docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Propozycje ZBP do projektu zmiany Rekomendacji S II


Zmiana Rekomendacji S II Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącej ekspozycji zabezpieczonych hipotecznie ma na celu m.in. ograniczenie udzielania walutowych kredytów hipotecznych (poziom kredytów walutowych w portfelu max 50%) oraz uwzględnianie przy badaniu zdolności kredytowej maksymalnego, 25-letniego, okresu kredytowania (również w złotych).

7 października Związek Banków Polskich przekazał do KNF swoje uwagi do projektowanej zmiany Rekomendacji S II. Poniżej prezentujemy wybrane, najistotniejsze uwagi:
  • Wprowadzenie okresu przejściowego - aby data wejście w życie rekomendacji wprowadzających maksymalny udział kredytów walutowych w portfelu banków została ustalona na minimum 18 miesięcy od daty ogłoszenia przyjętej wersji Rekomendacji. Umożliwi to Bankom zbudowanie nowych strategii biznesowych i powolne wygaszenie kredytów walutowych. Wszelkie plany budżetowe na 2011 rok zostały już poczynione i wprowadzanie tak drastycznych zmian bez odpowiedniego wyprzedzenia uderzy w stronę przychodową Banków.
  • Przyjęcie 30-letniego okresu kredytowania (zamiast proponowanego przez UKNF 25 letniego) jako podstawę do określania zdolności kredytowej w przypadku kredytów z dłuższym okresem amortyzacji. Jest to okres kredytowania najczęściej wybierany przez kredytobiorców. Jest to również standardowo przyjmowany okres do określania zdolności kredytowej także na rozwiniętych rynkach, na których rynek kredytów hipotecznych ma znacznie dłuższą niż w Polsce historię. Jednocześnie w ocenie ZBP wydłużenie proponowanego przez UKNF okresu o 5 lat pozostanie w zgodzie z zamysłem UKNF jaki został zaprezentowany w uzasadnieniu 25-letniego okresu.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: