eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Czy oferta banków jest wszechstronna?

Czy oferta banków jest wszechstronna?

2010-09-13 12:59

Przeczytaj także: O produkty finansowe pytamy wyszukiwarkę


KONTA OSOBISTE

Rachunek osobisty to podstawa domowych finansów. To z tej usługi klienci korzystają najczęściej zlecając dziesiątki przelewów i płacąc swoją kartą debetową za codzienne zakupy w sklepie. Dlatego dobre konto osobiste powinno być wizytówką każdego banku, gdyż właśnie od tego produktu z reguły rozpoczynają się wszelkie relacje na linii bank-klient. Kto jest najbardziej elastyczny w kategorii kont osobistych?

Pytania ankietowe:

1. Czy konto może założyć nierezydent?
2. Czy bank oferuje specjalne konta dla dzieci i młodzieży?
3. Czy bank oferuje specjalne konta studenckie?
4. Czy bank oferuje karty bezstykowe?
5. Czy bank oferuje usługę cashback?
6. Czy bank oferuje usługę moneyback?
7. Czy można założyć konto bez wizyty w banku?
8. Czy można założyć konto przebywając za granicą?
9. Czy bank oferuje debet w koncie/kredyt odnawialny w koncie?
10. Czy bank oferuje usługę BILIX?

fot. mat. prasowe

Konta osobiste

Konta osobiste

Dzięki kompletowi pozytywnych odpowiedzi maksymalną liczbą punktów uhonorowany został Millennium Bank. Niewiele gorzej wypadł Bank Zachodni WBK, w którego ofercie brakuje usługi BILIX oraz PKO BP, który nie premiuje płatności bezgotówkowych na kartach debetowych za pomocą usługi moneyback. BILIX, czyli elektroniczne prezentowanie i regulowanie faktur jest jeszcze w fazie wdrażania (umożliwia zapłatę za faktury tylko kilku dostawców, np. PGE, Telewizja n czy też Link4), dlatego tak mało banków wprowadziło do tej pory tę innowację.

Banki powoli przekonują się także do nowych kart bezstykowych (MasterCard PayPass, Visa payWave) oraz udostępniają swoim klientom możliwość wypłaty gotówki ze sklepowej kasy za pomocą usługi cashback.

PRODUKTY OSZCZĘDNOŚCIOWE

fot. mat. prasowe

Produkty oszczędnościowe

Produkty oszczędnościowe

Wysoko oprocentowane lokaty to przede wszystkim domena mniejszych banków, które nie posiadają szerokiej bazy klientów i muszą ostro walczyć o pozyskanie finansowania w postaci depozytów od ludności. Atrakcyjność oferty oszczędnościowej to jednak nie tylko wysoka rentowność lokat, ale także ich duża różnorodność. Część deponentów preferuje odkładanie nadwyżek pieniężnych na lokatach ze zmiennym oprocentowaniem, inni z kolei wolą bardziej ryzykowne rozwiązania i wybierają lokaty inwestycyjne. Kto jest w stanie zaspokoić te i inne wymagania?

Pytania ankietowe:

1. Czy bank oferuje lokaty ze stałym oprocentowaniem?
2. Czy bank oferuje lokaty ze zmiennym oprocentowaniem?
3. Czy bank oferuje lokaty z oprocentowaniem progresywnym?
4. Czy bank oferuje polisolokaty?
5. Czy bank oferuje lokaty z dzienną kapitalizacją?
6. Czy bank oferuje lokaty inwestycyjne (np. z funduszem)?

Na fotelu lidera zasiadają aż 4 banki: Kredyt Bank, Lukas Bank, MultiBank i Polbank EFG. Na kolejnych miejscach, z tylko jedną odpowiedzią negatywną znajduje się kolejna duża garść banków. Wynika z tego, że spora część instytucji posiada dość rozbudowaną ofertę oszczędnościową – nic dziwnego, skoro to właśnie baza depozytowa jest podstawą późniejszej akcji kredytowej.

Jak wynika z raportu, tylko 3 instytucje: Eurobank, Volkswagen Bank i ING Bank Śląski nie wprowadziły jeszcze do swojej oferty produktu umożliwiającego oszczędzanie z ominięciem podatku od zysków kapitałowych. W pozostałych bankach można założyć polisolokatę lub/i lokatę z codzienną kapitalizacją.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: