eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Czy oferta banków jest wszechstronna?

Czy oferta banków jest wszechstronna?

2010-09-13 12:59

Przeczytaj także: O produkty finansowe pytamy wyszukiwarkę


KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty konsumpcyjne są najbardziej rozpowszechnionym produktem pożyczkowym wśród naszych rodaków. Nic dziwnego, gdyż kredytowane kwoty nie przekraczają zwykle kilkunastu tysięcy złotych, co z kolei nie wymaga od klientów tak wysokiej zdolności kredytowej jak w przypadku „hipotek”. Jednak czy osoba z wyszukanymi wymaganiami czy też niespełniająca podstawowych warunków wszędzie będzie mogła zaciągnąć kredyt?

Pytania ankietowe:

1. Czy jest możliwość zmiany okresu kredytowania w trakcie spłaty kredytu?
2. Czy bank udziela kredyty w walutach obcych?
3. Czy klient musi mieć w banku konto osobiste, aby dostał kredyt?
4. Czy bank posiada preferencyjne kredyty dla określonych grup zawodowych, np. służb mundurowych, nauczycieli?
5. Czy bank stosuje uproszczone procedury dla stałych klientów?
6. Czy jest możliwość zaciągnięcia kredytu "na dowód"?

fot. mat. prasowe

Kredyty gotówkowe

Kredyty gotówkowe

Zwycięzcą cząstkowego rankingu obejmującego kredyty gotówkowe jest Alior Bank z kompletem punktów na koncie. Na drugim miejscu podium jest już bardzo ciasno, ponieważ aż 6 banków znalazło się ex aequo na drugiej lokacie. Najczęstszym powodem straty punktowej był brak kredytów w obcej walucie. Z raportu Comperia.pl wynika, że na taki przywilej mogą liczyć jedynie klienci Aliora, Deutsche Banku i PKO BP. Duża rozbieżność odpowiedzi występuje w pytaniu dotyczącym możliwości zaciągnięcia kredytu „na dowód”. Widocznie Rekomendacja T zrobiła wrażenie tylko na wybranych instytucjach, gdyż wciąż jest grupa banków, które chętnie pożyczą gotówkę jedynie na podstawie oświadczenia o dochodach.

W zestawieniu wskazać można także kilku innych „rodzynków”. Eurobank i Polbank EFG jako jedyni wymagają od klientów posiadania konta osobistego, zaś Lukas Bank, mBank i ING Bank Śląski nie dopuszczają możliwości zmiany okresu kredytowania w trakcie spłaty zobowiązania.

KARTY KREDYTOWE

Wszystkie banki oferujące karty kredytowe bardzo chętnie wsadzą do portfela każdego swojego klienta dodatkowy „plastik”. Nic dziwnego, gdyż za obsługę takiej karty płaci się średnio kilkadziesiąt złotych rocznie, zaś banki ponadto liczą, że część osób spóźni się ze spłatą i zapłaci karne odsetki. Na efekty nie trzeba było długo czekać – łatwy dostęp do kart kredytowych sprawił, że na lokalnym rynku mamy ich obecnie ponad 10 mln. Co jednak w przypadku, gdy klient szuka karty obsługiwanej przez mało popularną w Polsce organizację American Express lub chce wspierać jedną z instytucji typu non profit poprzez użytkowanie karty affinity?

Pytania ankietowe:

1. Czy bank oferuje karty Visa?
2. Czy bank oferuje karty MasterCard?
3. Czy bank oferuje karty American Express?
4. Czy bank oferuje karty innych organizacji płatniczych?
5. Czy bank oferuje karty platynowe?
6. Czy bank oferuje karty czarne? (MasterCard World Signia, Visa Infinite)
7. Czy do wydania karty klient musi posiadać konto osobiste w banku?
8. Czy bank oferuje karty co-brandowe?
9. Czy bank oferuje karty typu affinity?
10. Czy jest możliwość wydania karty dodatkowej w ramach jednej umowy?

fot. mat. prasowe

Karty kredytowe

Karty kredytowe

Żaden z analizowanych przez Comperia.pl banków nie sięgnął po maksymalną liczbę punktów. Najwięcej oczek zebrał PKO BP, w którego ofercie brakuje jedynie kart American Express. Tego typu karty wydają wyłącznie Millennium Bank, BNP Paribas i Eurobank. Natomiast „plastiki” obsługiwane przez Visę lub MasterCard są już niemalże standardem - każda instytucja oferuje karty przynajmniej jednej z dwóch największych na świecie organizacji płatniczych. PKO BP i Kredyt Bank mogą z kolei pochwalić się, że ich klienci mogą wnioskować o karty Diners Club, które w Polsce traktowane są jeszcze jak ciekawostka.

Tylko trzech uczestników badania wydaje najbardziej prestiżowe karty czarne. Obok lidera cząstkowego rankingu – PKO BP – są to jeszcze zdobywcy drugiego miejsca: BPH i Getin Noble Bank. Karty czarne teoretycznie nie mają określonego górnego limitu wydatków, jednak bankowcy deklarują, że najzamożniejsi klienci mogą dostać do dyspozycji nawet 1 mln zł. O kartę MC World Signia można ubiegać się również w Raiffeisen Banku i Pekao, jednak obie instytucje odmówiły wzięcia udziału w niniejszym zestawieniu.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: