eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt mieszkaniowy: rynek pierwotny a wtórny

Kredyt mieszkaniowy: rynek pierwotny a wtórny

2010-09-04 00:16

Przeczytaj także: Mieszkanie od dewelopera czy z drugiej ręki?


Kolejną ważną kwestią jest fakt, że w przypadku mieszkań na rynku pierwotnym wydłuża się okres przejściowy, a co za tym idzie czas trwania ubezpieczenia. Tym samym zwiększają się jego koszty. „Wiąże się to głównie z całym procesem inwestycyjnym: czasem potrzebnym deweloperowi na wybudowanie budynku, uzyskaniem odbiorów technicznych i zgody na użytkowanie, wreszcie uzyskaniem zgody na użytkowanie budynku, zaświadczenia o samodzielności lokalu. Dopiero wtedy deweloper może przenieść własność mieszkania na klienta, a od aktu notarialnego do momentu założenia księgi wieczystej i wpisania hipoteki też upływa jakiś czas – przeciętnie 2-3 miesiące”, tłumaczy Robert Wasilewski.

Cechy wspólne

Mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego mają także cechy wspólne - zazwyczaj wymagają remontu lub wykończenia. Ubiegając się o kredyt hipoteczny, bank może udzielić pożyczki także na ten cel, gdyż jako wartość zabezpieczenia przyjmuje on cenę nieruchomości po jej wykończeniu. Z kredytu hipotecznego nie można sfinansować jednak wszystkich wydatków na urządzenie mieszkania, takich jak przenośne meble, czy sprzęt RTV. „W większości banków można natomiast uzyskać kredyt na zabudowę kuchni, wbudowany sprzęt kuchenny AGD, zabudowane szafy wnękowe, wyposażenie łazienki takie jak wanna, kabina prysznicowa, umywalka, sedes czy bidet”, mówi Paweł Stola, analityk Hiponet.pl. Tu także występują jednak pewne różnice. „W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera kwota na wykończenie będzie mogła być uruchomiona po odbiorze technicznym mieszkania, jeszcze przed aktem notarialnym. Przy zakupie mieszkania używanego, wypłata nastąpi po akcie notarialnym”, wyjaśnia Paweł Stola.

Przygotowując się do zakupu mieszkania, dobrze jest więc być świadomym kilku podstawowych różnic w kredytowaniu nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym. „W przypadku tego pierwszego zazwyczaj wymagana jest większa ilość dokumentów (dotyczących dewelopera, jak i samej inwestycji), okres obowiązywania ubezpieczeń pomostowych jest dłuższy (co wiążę się z większymi kosztami kredytu)”, wyjaśnia Wasilewski. „Dodatkowo w przypadku kredytowania mieszkania na rynku pierwotnym, sam okres wypłaty kredytu wydłuża się, najczęściej wypłata następuje w kilku transzach, co może wiązać się z kilkoma inspekcjami pracownika banku, który sprawdza zaawansowanie robót budowlanych i co również może mieć wpływ na dodatkowe koszty. I ostatnia rzecz – zapłata w ratach wiąże się z większą ilością wizyt kredytobiorcy w banku, który musi dać dyspozycję uruchomienia kolejnej transzy”.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: