eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak inwestować w złoto w Polsce?

Jak inwestować w złoto w Polsce?

2010-07-12 12:57

Przeczytaj także: Inwestowanie w złoto. Tych błędów unikaj


Inwestycja w czyste złoto

Każdy inwestor stoi także przed możliwością kupna prawdziwego, fizycznego kruszcu i zarabiania na wzroście jego ceny. Może to zrobić nabywając po prostu przedmioty wykonane ze złota, biżuterię czy złote monety, które dodatkowo posiadają często także wartość kolekcjonerską. Sprzedaż złota w takiej postaci może jednak przysporzyć wiele problemów. Z kolei zakup sztabki złota to wydatek, na który mogą sobie pozwolić nieliczni. Sztabka o masie 1 kg (32,1507466 uncji) dzisiaj warta jest około 38 tys. dolarów amerykańskich, czyli w granicach 125 tys. zł. Ponadto pojawia się tutaj problem przechowywania i ubezpieczenia metalu.

Istnieje jednak bardzo wygodny sposób nabywania fizycznego złota, który nie wiąże się z kłopotami dotyczącymi niskiej płynności inwestycji czy przechowywania, wskazuje Comperia.pl. Mowa tu o popularnych na zachodzie internetowych platformach handlu złotem, takich jak GoldMoney czy BullionVault. W skrócie polega to na tym, że klient zakłada rachunek i kupuje prawdziwe złoto, którego jednak nie dostaje do ręki. Na jego rachunku pojawia się tylko odpowiedni zapis o ilości posiadanego kruszcu, który faktycznie znajduje się w jednym ze specjalnych skarbców zlokalizowanych w np. Londynie, Zurychu lub Hong Kongu. W każdej chwili inwestor może sprzedać swoje złoto a nawet poprosić, aby zostało ono osobiście do niego dostarczone (nabywając złoto klient zostaje przypisany do konkretnej sztaby). Ta druga opcja nie jest jednak już taka prosta, gdyż złoto dystrybuowane jest w postaci 100- lub 1000-gramowych sztabek, także na rachunku klienta musi znajdować się odpowiednia ilość metalu.

Nabywanie złota na platformach wiąże się z szeregiem opłat. Przede wszystkim inwestor płaci prowizję za dokonywanie transakcji – BullionVault pobiera 0,02-0,8 proc. wartości transakcji przy kupnie/sprzedaży metalu, GoldMoney 1-2,5 proc tylko przy kupnie. Kolejnym kosztem jest „opłata magazynowa” za przechowywanie złota w skarbcu, która zawiera w sobie ubezpieczenie metalu przed kradzieżą – ok. 0,01 proc. miesięcznie od wartości posiadanego kruszcu. Mogą się pojawić także inne koszty, w zależności od decyzji inwestora np. w momencie fizycznego odbioru złota ze skarbca.

Na tym lista możliwości inwestycyjnych związanych ze złotem się nie kończy. W ofertach banków czasem pojawiają się produkty strukturyzowane, z których zysk zależy w dużej mierze od cen szlachetnego kruszcu. Bardziej zaawansowani inwestorzy mogą samodzielnie grać na rynku kontraktów terminowych czy opcji, gdzie ryzyko jest znaczenie podwyższone. Niezależnie jednak od formy inwestycji, złoto zawsze będzie przede wszystkim postrzegane jako najbezpieczniejsza lokata kapitału, podsumowuje Comperia.pl.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: