eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak inwestować w złoto w Polsce?

Jak inwestować w złoto w Polsce?

2010-07-12 12:57

Jak inwestować w złoto w Polsce?

© fot. mat. prasowe

Złoto jest hitem inwestycyjnym ostatnich miesięcy. Odporne na inflację i zawirowania gospodarcze, dało inwestorom zarobić dobrych kilkadziesiąt procent, podczas gdy główne światowe indeksy jeszcze nie zdążyły odrobić strat wywołanych kryzysem. W jaki sposób drobni inwestorzy w Polsce mogą zyskać na złocie? Czy do kupna surowca potrzebny jest duży kapitał? Comperia podpowiada, jak dokonać pierwszej inwestycji w złoto.

Przeczytaj także: Inwestowanie w złoto. Tych błędów unikaj

„Złote” fundusze

Jednym z najprostszych sposobów zarabiania na złocie jest kupno udziałów w funduszu inwestycyjnym, który lokuje swoje aktywa w instrumentach opartych na kruszcu. Niestety w Polsce takich funduszy jest jak na lekarstwo – w ofercie tylko dwóch TFI można znaleźć fundusz z główną ekspozycją na złoto, Investor Gold FIZ oraz DWS Gold SFIO. Wprawdzie inne TFI proponują swoim klientom kupno jednostek funduszy surowcowych, jednak w składzie ich portfeli złoto stanowi tylko niewielką część i stopa zwrotu z takich inwestycji może nie mieć nic wspólnego ze zmianą cen szlachetnego kruszcu.

Inwestycja w dwa wspomniane fundusze też w rzeczywistości nie opiera się na czystym złocie. Investor Gold i DWS Gold bardziej przypominają fundusze akcyjne, gdyż inwestują w akcje spółek, których działalność opiera się na wydobyciu i przetwórstwie metali szlachetnych. Kontrakty terminowe czy opcje, których aktywem bazowym jest złoto, stanowią mniejszą część ich portfeli (DWS Gold nie inwestuje w te instrumenty bezpośrednio, lecz za pośrednictwem zagranicznych funduszy). Z tego względu wyniki inwestycyjne funduszy wcale nie muszą idealnie podążać za bieżącymi cenami kruszcu, ponieważ akcje np. kopalni złota mogą podlegać innym wahaniom niż wartość wydobywanego przez nią surowca, tłumaczy Comperia.pl. Kupując udziały w Investor Gold i DWS Gold nasze przyszłe zyski nie zależą zatem tylko od zmian cen złota, lecz także od jakości i sposobu zarządzania w spółkach, których przychody skorelowane są z wartością metalu.

fot. mat. prasowe

Jak pokazuje tabela, fundusze złota w ostatnim okresie spisały się znakomicie. Od momentu upadku banku Lehman Brothers, kiedy wielu inwestorów starało się minimalizować ponoszone straty, fundusze złota rosły w dwucyfrowym tempie. Jednak prawdziwym strzałem w dziesiątkę okazało się „czyste” złoto. Cena uncji kruszcu (wyrażona w PLN) na nowojorskiej giełdzie od października 2008 roku wzrosła o ponad 100 proc. W dużej mierze do takiego wyniku przyczyniło się mocne osłabienie złotego, ponieważ cena złota w USD w tym czasie podniosła się o ok. 40 proc.

Dla drobnych klientów ważną cechą inwestycji w fundusze złota jest fakt, iż nie potrzebują do tego dużej ilości gotówki. Wystarczy kwota 100 zł, aby dołączyć do grona członków funduszu DWS Gold. Co więcej, można to zrobić w każdej chwili, jako że fundusz ma charakter otwarty oraz w dowolnym momencie istnieje możliwość wyjścia z inwestycji. Inaczej wygląda sprawa z Investor Gold, który jest funduszem zamkniętym. Nabycie jego certyfikatów jest możliwe w trakcie subskrypcji (najbliższa odbędzie się jesienią tego roku) lub na rynku wtórnym organizowanym przez GPW. Według danych Comperia.pl, aktualna giełdowa wycena pojedynczego certyfikatu Investor Gold sięga niemal 2,1 tys. zł.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: