eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Popyt na złoto mocno w górę w 2022 roku

Popyt na złoto mocno w górę w 2022 roku

2023-03-16 13:05

Popyt na złoto mocno w górę w 2022 roku

Popyt na złoto mocno wzrósł © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Roczny popyt na złote sztabki i monety w 2022 roku był na świecie najwyższy od 9 lat, na złoto w ogóle - od 11 lat, a zakupy banków centralnych - największe od… 55 lat - wynika z raportu Goldenmark "Rynek złota 2022". Na rodzimym rynku Polacy kupili aż 18 ton królewskiego kruszcu.

Przeczytaj także: Rok 2022 na rynku złota rekordowy

Goldenmark, czołowy dostawca złota i srebra lokacyjnego w Polsce, właśnie opublikował raport podsumowujący ubiegły rok na rynku królewskiego kruszcu.
Rok 2022 był pewnym przełomem. Ogromny wzrost inflacji i stóp procentowych pokazał, że nie da się w nieskończoność drukować pieniędzy, pożyczać ich i budować wyłącznie na samej idei – jak startupy lub wartościach cyfrowych – jak kryptowaluty. W roku 2022 banki centralne kupiły 1136 ton starego, dobrego, fizycznego złota. Był to drugi tak duży zakup złota przez banki centralne w powojennej historii świata – ustąpił jedynie temu z 1967 roku – podkreśla Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

fot. mat. prasowe

Największe rezerwy złota

Największe rezerwy złota mają Stany Zjednoczone.


Popyt na złoto mocno w górę


Jak wyliczają autorzy publikacji, roczny popyt na złote sztabki i monety był na świecie najwyższy od 9 lat, a na złoto w ogóle – od 11 lat. To, co przede wszystkim zwróciło uwagę ekspertów, to bardzo duże zakupy fizycznego złota w postaci sztabek i monet przez nabywców detalicznych. Łączny popyt na złoto fizyczne w USA i Europie osiągnął imponującą wartość 427 ton, bijąc poprzedni rekord (z 2011 roku), który wynosił 416 ton.

fot. mat. prasowe

Cena złota na przestrzeni ostatnich 50 lat

Cena złota jest najwyższa od dekady.


W samej Europie popyt na sztabki i monety wyniósł 314,2 tony, co było najlepszym wynikiem od 2011 roku. Liderami zakupów byli Niemcy (185,3 tony) i Szwajcarzy (48,7 tony). Bardzo mocny okazał się też rynek brytyjski z uwagi na nasilające się konsekwencje Brexitu (16,3 tony) – tłumaczy Marta Dębska, dyrektor ds. rozwoju produktów lokacyjnych w Grupie Goldenmark.

fot. mat. prasowe

Zakupy złota przez banki centralne

W roku 2022 banki centralne kupiły 1136 ton starego, dobrego, fizycznego złota.


Nie ma twardych i oficjalnych danych dotyczących polskiego rynku złota, jednak wg szacunków Goldenmark – uwzględniających dostępne dane sprzedażowe, roczne tempo wzrostu rynku oraz sytuację na świecie – Polacy kupili w 2022 roku aż 18 ton królewskiego kruszcu.

fot. mat. prasowe

Cena złota w 2022 roku

Średnia cena złota w 2022 roku ukształtowała się na poziomie 1800,09 USD.


Niewątpliwie wpływ na to miała bardzo wysoka inflacja, również na tle innych europejskich państw oraz wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą. Co więcej, Polska – jako jeden z nielicznych europejskich krajów – w ostatnich latach zwiększyła swoje rezerwy złota. Mamy 228 ton kruszcu, z czego 125,7 tony zakupiono w latach 2018–2019 – dodaje Marta Dębska.

Cena złota najwyższa od dekady


Średnia cena złota w 2022 roku ukształtowała się na poziomie 1800,09 USD, co stanowi najwyższy wynik w ciągu ostatniej dekady. Jak zaznaczają eksperci, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki mogące oddziaływać na cenę złota, niewiele jest prognoz, które wieszczyłyby spadek jego cen w najbliższych miesiącach.
Prognozy LBMA, czyli Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców, oparte na ankietach przeprowadzonych wśród 30 analityków z rynku złota, postrzegane są jako stosunkowo realistyczne i mało sensacyjne. Prognozy te wskazują, że średnioroczna cena złota w 2023 roku wyniesie 1859,90 USD, a więc będzie wyższa o blisko 60 USD niż w 2022 roku. I raczej takiego kierunku zmiany cen złota należałoby się spodziewać - komentuje Dariusz Świętek, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Goldenmark.

Michał Tekliński, Marta Dębska, Dariusz Świętek,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: