eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze inwestycyjne: ocena wyników

Fundusze inwestycyjne: ocena wyników

2009-12-09 09:53

Przeczytaj także: Fundusze inwestycyjne odżywają


III. Wyniki funduszy akcyjnych, a rzeczywiste możliwości rynków kapitałowych

Mulitfund.pl podaje, iż wyniki funduszy inwestycyjnych można także interpretować przez pryzmat ich siły w stosunku do rynków, na których działają. Ich nadwyżkowa stopa zwrotu w stosunku do odpowiednich indeksów została zaprezentowana poprzez wskaźnik informacyjny (Information Ratio) w tabeli nr 4.

fot. mat. prasowe

Tab. 4. Klasyfikacja funduszy inwestycyjnych wg wskaźnika informacyjnego (Information Ratio)

Tab. 4. Klasyfikacja funduszy inwestycyjnych wg wskaźnika informacyjnego (Information Ratio)

Multifund.pl zauważa, iż już na pierwszy rzut oka widać, że odnosząc wyniki funduszy inwestycyjnych do rzeczywistej sytuacji na rynkach światowych niekonieczne najwyższe miejsca będą zajmowały fundusze, które w badanym okresie po prostu najwięcej zarobiły. Doskonałym tego przykładem jest fundusz HSBC GIF Russian Equity, którego 122% wzrostu od lutego 2009 nie prezentuje już się tak efektywnie w kontekście 170% wzrostu na giełdzie moskiewskiej. W tym właśnie pryzmacie najlepiej z całej stawki zaprezentował się fundusz Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych – SUB BRIC, którego poziom zarządzania zgodnie z teorią interpretacji wskaźnika Information Ratio można uznać za dobry, bądź nawet bardzo dobry. Po drugiej stronie klasyfikacji ustawiły się natomiast fundusze inwestycyjne zwane powszechnie „Misiami”, których to wyniki znacznie odbiegały od wyników rynkowych (przykładowo fundusz Noble Funds FIO – SUB Akcji Małych i Średnich Spółek wypracował w badanym okresie stopę zwrotu na poziomie 32%, podczas gdy sWIG80 blisko 75%).

Wyniki analizy pokazują prawdę już nie raz przytaczaną, że tylko nieliczne fundusze inwestycyjne potrafią „pobić rynek”, natomiast większość choć zarabia – zarabia mniej niż pasywny indeks giełdowy.

Podsumowując Multifund.pl podkreśla także, iż nie ma jednej jedynie właściwej klasyfikacji funduszy inwestycyjnych. W zależności od oczekiwań inwestorów można je budować np. w oparciu o stopę zwrotu bądź też o ryzyko (tu także należy odpowiedzieć czym dla danej osoby jest tak naprawdę ryzyko, ponieważ różnych odpowiedzi na to pytanie może być tak wiele, jak wiele będziemy mieć odpowiadających). Porównując wyniki funduszy inwestycyjnych z wynikami giełd światowych należy także mieć świadomość ich niedopasowania oraz znacznego wpływu zmienności kursów walut na ich wyniki, które to można wyeliminować jedynie częściowo.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: