eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze inwestycyjne: ocena wyników

Fundusze inwestycyjne: ocena wyników

2009-12-09 09:53

Fundusze inwestycyjne: ocena wyników

Tab. 1. Klasyfikacja funduszy inwestycyjnych wg wypracowanych stóp zwrotu w badanym okresie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Platforma inwestycyjna Multifund.pl przeprowadziła analizę oceny efektywności zarządzania funduszami inwestycyjnymi na podstawie próbki 150 funduszy akcyjnych oraz aktywnego zarządzania, będących uczestnikami rynków zarówno polskich jak i zagranicznych.

Przeczytaj także: Fundusze inwestycyjne odżywają

Całość rozważań Mulitfund.pl oparta jest o trzy podstawowe elementy. Pierwszym z nich jest ocena funduszy inwestycyjnych poprzez pryzmat zrealizowanych przez nie stóp zwrotu, podejście nie tyle wartościowe poznawczo, co jednak stanowiące wciąż jeszcze najczęstsze kryterium wyboru najlepszego funduszu inwestycyjnego. Drugi element niniejszej analizy to ujęcie wyników funduszy z perspektywy poniesionego ryzyka. Trzecim i zarazem najważniejszym elementem jest ocena wyników realizowanych przez fundusze inwestycyjne w kontekście rzeczywistych możliwości na globalnych rynkach. Analiza przeprowadzona została z perspektywy polskiego uczestnika, a więc fundusze wyceniane w różnych walutach zostały na potrzeby analizy sprowadzone do „wspólnego mianownika” – waluty PLN. Takie posunięcie premiować będzie fundusze wyceniane w walucie obcej (w badanym okresie nastąpiło osłabienie wartości złotówki), jednak przy tego typu analizie wpływu wahań kursowych (pośrednich i bezpośrednich) po prostu nie da się całkowicie wyeliminować.

I. Wyniki funduszy akcyjnych

Horyzontem czasowym w jakim Mulifund.pl ocenia fundusze inwestycyjne jest okres wzrostowy, jakiego jesteśmy świadkami w ostatnich miesiącach. Za datę graniczną przyjęto tu luty 2009.

fot. mat. prasowe

Tab. 1. Klasyfikacja funduszy inwestycyjnych wg wypracowanych stóp zwrotu w badanym okresie

Tab. 1. Klasyfikacja funduszy inwestycyjnych wg wypracowanych stóp zwrotu w badanym okresie

Z analizy wynika, że zdecydowanie dominującymi w klasyfikacji są fundusze rynków z rodziny BRIC. Nie może to być zaskoczeniem, ponieważ indeks S&P BRIC 40 odnotował od lutego ponad 93% wzrostu. W tym czasie nasz rodzimy WIG wzrósł „zaledwie” o 65%, a Dow Jones już tylko 20%. Tuż za funduszami rynków Brazylii, Rosji, Indii i Chin plasują się fundusze rynków wchodzących Wschodniej Europy takie jak między innymi Skarbiec Sektora Finansowego Nowej Europy, BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej oraz UniFundusze FIO - subfundusz UniAkcje Nowa Europa. To właśnie dla tych rynków indeks MSCI Emerging Markets East Europe wzrósł w badanym okresie aż o 114%.

II. Wyniki funduszy akcyjnych, a ponoszone ryzyko

Eksperci podają, iż w ujęciu relatywistycznym, wyniki funduszy inwestycyjnych w stosunku do poniesionego ryzyka bardzo często całkowicie „przewracają” klasyfikację najlepszych funduszy inwestycyjnych. W analizie premia za ryzyko (nadwyżka zrealizowanego zysku nad stopą zwrotu wolną od ryzyka) pokazana została w relacji do ryzyka całkowitego (mierzonego odchyleniem standardowym tygodniowych stóp zwrotu badanych funduszy inwestycyjnych) oraz do ryzyka systematycznego, mierzonego wskaźnikiem ß (beta).

Dla potrzeb analitycznych w analizie Multifund.pl porównując wyniki funduszy inwestycyjnych z rynkami wykorzystano indeksy: WIG, sWIG 80, MSCI World, S&P BRIC 40, RTS, BOVESPA, Hang Seng, Dow Jones Industrial, Nikkei 225, BSE 30, FTSE 250, Dow Jones EURO STOXX 50, ISE 100, Shanghai Composite, Shanghai B-Share, MSCI Asia APEX 50, MSCI South Africa Index, MSCI Emerging Markets East Europe, MSCI Global Emerging Markets oraz między innymi historyczne kursy walut: USD/PLN, EUR/PLN, INR/PLN, TRY/PLN, HKD/PLN, JPY/PLN, GBP/PLN.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: