eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze akcji japońskich dają zarobić

Fundusze akcji japońskich dają zarobić

2013-05-28 00:20

Fundusze akcji japońskich dają zarobić

Fundusze akcji japońskich dają zarobić © Sebastian Duda - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pod względem osiąganych stóp zwrotu fundusze akcji japońskich są bezapelacyjnymi tegorocznymi liderami wszelkich zestawień. Inwestorzy zaczęli to dostrzegać.

Przeczytaj także: Nowe fundusze sektorowe w ofercie TFI

Po przeszło dwóch dekadach gospodarczej stagnacji i dreptania w kółko, Japonia zaskakuje inwestorów. Od połowy listopada ubiegłego roku główny indeks tokijskiej giełdy – NIKKEI 225 – zyskał o ok. 80 proc., co stawia ją na pozycji absolutnego światowego lidera wzrostów. Ich motorem są działania podejmowane przez japoński rząd, a wspierane przez tamtejszy bank centralny, polegające na skupie aktywów finansowych w celu osłabienie jena i rozruszania w ten sposób gospodarki. Te działania zdają się przynosić pozytywne efekty, o czym mogą świadczyć wstępne dane dotyczące PKB Japonii za I kw. 2013 roku. Otóż japońska gospodarka rozwijała się w tym okresie tempie 3,5 proc. (dane zannualizowane), czyli wyraźnie lepiej niż zakładały to prognozy, mówiące o 2,8 proc.

fot. Sebastian Duda - Fotolia.com

Fundusze akcji japońskich dają zarobić

Pod względem osiąganych stóp zwrotu fundusze akcji japońskich są bezapelacyjnymi tegorocznymi liderami wszelkich zestawień. Inwestorzy zaczęli to dostrzegać.


Szanse na zarobek w Kraju Kwitnącej Wiśni dostrzegli też inwestorzy znad Wisły. Widać to choćby po zwiększonym w ostatnich miesiącach zainteresowaniu funduszami akcji japońskich, oferowanych przez krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Wybór nie jest co prawda duży, bo to zaledwie dwa fundusze – ING (L) Japonia oraz PKO Akcji Rynku Japońskiego. Pierwszy z nich w ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku pozyskał przeszło 76 mln zł świeżego kapitału, z czego tylko w kwietniu blisko 40,5 mln zł. Niewiele? Trzeba jednak zwrócić uwagę, że na koniec grudnia ubiegłego roku jego aktywa wynosiły 5,35 mln zł. Wzrost jest zatem kilkunastokrotny. Fundusz PKO Akcji Rynku Japońskiego również cieszy się większym zainteresowaniem, jednak skala napływu kapitału jest wyraźnie mniejsza niż u konkurencji i wyniosła niespełna 7 mln zł. Niemniej, jego aktywa były na koniec kwietnia ponad trzykrotnie większe niż cztery miesiące wcześniej.

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu krajowych i zagranicznych funduszy akcji japońskich

Wzmożonemu zainteresowaniu funduszami akcji japońskich nie ma się co dziwić, jeśli bowiem chodzi o tegoroczne wyniki, są bezapelacyjnymi liderami. Zyski wynoszą od 22,3 proc. w przypadku złotowych jednostek uczestnictwa funduszu PKO Akcji Rynku Japońskiego, do 42 proc. w przypadku ING (L) Japonia.


Wzmożonemu zainteresowaniu funduszami akcji japońskich nie ma się co dziwić, jeśli bowiem chodzi o tegoroczne wyniki, są bezapelacyjnymi liderami. Zyski wynoszą od 22,3 proc. w przypadku złotowych jednostek uczestnictwa funduszu PKO Akcji Rynku Japońskiego, do 42 proc. w przypadku ING (L) Japonia. Mniejszy zysk tego pierwszego to kwestia osłabienia jedna względem złotego, co jest konsekwencją działań japońskiego rządu i banku centralnego. Fundusz ING zabezpiecza się na tę ewentualność, co wyraźnie przełożyło się na wyniki i prawdopodobnie także stąd wzięło się wyraźnie większe nim zainteresowanie.

Ale inwestorzy nie są zdani wyłącznie na produkty polskich firm. Poza dwoma wspomnianymi funduszami ING TFI i PKO TFI (gwoli ścisłości, są to fundusze funduszy, czyli inwestują na rynku japońskim pośrednio, lokując w jednostki zagranicznych funduszy i ETF-ów), do wyboru jest jeszcze dziewięć funduszy, oferowanych przez cztery zachodnie korporacje specjalizujące się w zarządzaniu aktywami.

fot. mat. prasowe

Fundusze akcji japońskich dostępne na polskim rynku

Decydując się na inwestycje poza granicami kraju, zawsze należy brać pod uwagę ryzyko walutowe. Wahania kursów walut bywają znaczne i często trudne do przewidzenia. Niekiedy mogą zadziałać na korzyść, a niekiedy na niekorzyść inwestora.

oprac. : Open Finance Open Finance

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: