eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lehman Brothers: historia upadku giganta

Lehman Brothers: historia upadku giganta

2009-08-24 01:40

Przeczytaj także: Jak upadek Lehman Bros. wpłynął na rynki?


1969 rok może być uznany za ważną datę w historii, bowiem umarł ostatni z rodu Lehman’ów, który miał jakikolwiek wpływ na losy firmy. Gigant popadł wtedy w tarapaty, które splotły się z okresem spowolnienia gospodarczego. Dopiero 3 lata później Pete Peterson z Bell & Howell Corporation wyciąga przedsiębiorstwo z kłopotów. Już w 1975 Lehman Brothers przejmuje Abrahama & Co, a po upływie kolejnych dwóch lat łączy się z dawnym współtwórcą kolei amerykańskiej Kuhn, Loeb & Co. Tym sposobem nowy podmiot stał się czwartym co do wielkości bankiem inwestycyjnym w USA.

Rozwój komputerów w latach 80. przyczynił się do współpracy z takimi firmami jak IBM czy Intel. Lehman nie omieszkał też ominąć intratnych kontraktów z podmiotami z sektora opieki medycznej. W 1984 roku firma przeżywała kłopoty finansowe i za 360 mln $ została przejęta przez American Express, która łączy giganta z innym przedsiębiorstwem Shearson. W 1993 roku zostaje przeprowadzone IPO i Lehman Brothers razem z Shearson znów odzyskują swoją niezależność, pod nową nazwą Lehman Brothers Holding Inc.

Ostatni rok XX wieku to świętowanie 150. rocznicy istnienia oraz wejście do indeksu S&P100, grupującego 100 największych spółek w USA. Uruchomiona zostaje również strona internetowa umożliwiająca zapoznanie się z szerokim wachlarzem usług finansowych oraz zapewniająca 24 godzinną pomoc dla klientów banku. Po tragicznych wydarzeniach 9/11 firma zmieniła siedzibę i kupiła biurowiec na Manhattanie, który stał się jej główną centralą. Nowy budynek służył gigantowi finansowemu niczym pozytywny talizman. W 2002 roku bank dokonuje największej publicznej oferty w historii w imieniu CIT Group. W tym samym roku przeprowadził również olbrzymią emisję obligacji na rzecz firmy GECC. W wyniku osiągniętych zysków, bank szedł za ciosem i kupował kolejno: fundusz obligacji Lincoln Capital Fixed Income Management Company, później fundusz inwestycyjny Neuberger Berman oraz Crossroads Group. W 2004 Lehman Brothers zalicza następne sukcesy przeprowadzając dwie z pięciu największych fuzji na świecie, Cingular Wireleess z AT&T Wireless Services oraz Sprint z Nextel Communications. Rok później lukratywna instytucja finansowa zostaje ogłoszona „Najlepszym Bankiem Inwestycyjnym” przez czasopismo Euromoney. Kolejnych 12 miesięcy to wzrost zysków o 22% w porównaniu z 2005.

2007 rok to pasmo ostatnich sukcesów inwestycyjnego giganta, choć już wtedy zaczęły pojawiać się symptomy przegrzania amerykańskiej gospodarki, a konkretnie rynku nieruchomości. W maju 2007 roku prezes Lehman Brothers – Richard Fuld – podpisał kontrakt na budowę luksusowych osiedli w metropoliach USA z firmą deweloperską Tishman Speer, mimo iż bank HSBC wcześniej ujawnił straty z tytułu kredytów hipotecznych. W sierpniu Lehman przyznał się do posiadania skażonych pożyczek na wartość ok. 80 mld $, jednak mimo to wynagrodzenia, przyznane akcje i inne gratyfikacje były wyższe niż rok wcześniej. Pomimo to, nikt nie alarmował o złej strategii inwestowania w firmie, ponieważ w USA istnieje możliwość łączenia funkcji w zarządzie spółki jak i radzie nadzorczej, co szef Lehman’a skrzętnie wykorzystywał. Nie tylko zarządzający banku byli w błędzie, ale również agencje kredytowe, które przyznawały Richardowi Fuldowi coraz to wyższe długoterminowe ratingi. Przy pomocy dźwigni finansowej, z jaką instytucje finansowe mogły agresywnie inwestować, nie dziwią rekordowe zyski osiągnięte w kolejnych latach. Z czasem dobra passa się kończy. Faktem jest, że dzięki przeróżnym instrumentom można się szybko wzbogacić, ale i w czasie dekoniunktury jeszcze szybciej pójść na dno. Kolejne kwartały 2008 pokazywały koniec genialnej koncepcji inwestycyjnej długoletniego kierownictwa Fulda.
Przeczytaj także: Rynki finansowe to my Rynki finansowe to my

oprac. : Bartosz Sulewski / IPO.pl IPO.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: