eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jak upadek Lehman Bros. wpłynął na rynki?

Jak upadek Lehman Bros. wpłynął na rynki?

2009-09-15 13:22

Rok po upadku Lehman Brothers globalne rynki finansowe w swoich działaniach znowu ostrożnie podchodzą do zawieranych transakcji i ponownie stosują analizę ryzyka, stwierdza raport opublikowany przez Allen & Overy.

Przeczytaj także: Upadek Lehman Brothers a gospodarka globalna

Raport, w którym wypowiadają się partnerzy Allen & Overy z 20 krajów na całym świecie, poświęcony jest zmianom w praktykach rynkowych, wskazując na:
  • bardziej restrykcyjne zapisy dotyczące zobowiązań w dokumentacji kredytowej;
  • znaczące wzmocnienie praktyk zarządzania ryzykiem prawnym, zarówno w bankach, jak i przez regulatorów;
  • zwiększony nacisk na ryzyko kontrahenta występujące w strukturach rynków kapitałowych, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowych zasad rynkowych; oraz
  • w przypadku transakcji restrukturyzacyjnych - zwiększenie wykorzystania tzw. pre-packs oraz zamiany zadłużenia na kapitał (debt-for-equity conversions), jak również większa ilość sporów co do stosowanych modeli wyceny.
Reasumując, w obecnym niepewnym otoczeniu rynkowym negocjacje prowadzone są w sposób bardziej stanowczy, a ocena i zarządzanie ponoszonymi ryzykami dokonywane są rozważniej.

Raport, który został sporządzony przez specjalnego doradcę Allen & Overy (Allen & Overy Special Global Counsel) Philipa R. Wood QC (Hon.) pokazuje, że o ile regulatorzy i politycy nadal debatują nad reformą systemu finansowego, to rynek zdążył już zareagować na ostatnie wydarzenia i obecnie funkcjonuje stosując bardziej ostrożne podejście do zawieranych transakcji, co z kolei przekłada się na znacznie zmniejszoną liczbę projektów realizowanych w niektórych obszarach.

Najważniejsze wnioski zawarte w analizie, przedstawione zostały osobno dla działalności kredytowej, zarządzania ryzykiem, rynków kapitałowych oraz restrukturyzacji i są następujące:

Działalność kredytowa
  • Bardziej restrykcyjne zapisy dotyczące zobowiązań finansowych: Odpowiedzi na ankietę Allen & Overy wskazują na znacząco większe zainteresowanie tymi zapisami. Zakres zadłużenia objęty nimi jest znacznie szerszy. Wyjątki zostały ograniczone oraz zmniejszono również swobodę w tym zakresie. W wielu przypadkach dokonuje się ponownego przeliczania progów czy poziomów. Ogólne nastawienie jest bardziej restrykcyjne.
  • Więcej gwarancji i zabezpieczeń: Przeprowadzone badania pokazują, iż poszukuje się lepszego zabezpieczenia w postaci gwarancji i ustanawianych zabezpieczeń, a w niektórych krajach uwaga koncentruje się na skuteczności pakietów zabezpieczających, określonych w dokumentacji kredytowej.
  • Ograniczenia dotyczące tego, dokąd idzie dług strony trzeciej: Niewiele jest nowych transakcji dotyczących finansowania strukturalnego. Badanie pokazuje, iż, w przypadku tych bardzo nielicznych transakcji strukturalnych, które przeprowadzono oraz finansowania przez banki w formie transakcji typu plain vanilla, obecnie większą uwagę przywiązuje się do struktury i lokalizacji długu. Nie widać tu jednak zasadniczej zmiany w kierunku stosowania jakiś innych rozwiązań. Wierzyciele uprzywilejowani jeszcze bardziej skupiają się na tym, by podporządkowanie kredytodawcy niższej rangi oznaczało to, co właśnie znaczy.
Zarządzanie ryzykiem
  • Zwiększone zagrożenie dodatkowymi regulacjami: Przytłaczająca większość krajów donosi o ogólnym trendzie ku bardziej restrykcyjnym działaniom nadzoru finansowego, większej liczbie wniosków o dostarczanie danych, przepytywań i wizyt, o działaniach skutkujących większymi karami. To pokazuje zwiększoną aktywność ze strony regulatorów na całym świecie, wynikającą z krytyki, jaka pojawiła się po wystąpieniu kryzysu finansowego.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: