eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sprzedaż w USA, produkcja przemysłowa w naszym regionie

Sprzedaż w USA, produkcja przemysłowa w naszym regionie

2009-06-08 11:24

Sprzedaż w USA, produkcja przemysłowa w naszym regionie

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Skrócony tydzień nie przyniesie nadmiaru istotnych publikacji makroekonomicznych, przynajmniej z punktu widzenia krajowych inwestorów skoncentrowanych na GPW.

Przeczytaj także: Rynek pracy USA - różne interpretacje danych

Dziś poznaliśmy już stopę bezrobocia w Szwajcarii (3,4 proc.), która była nieco niższa od oczekiwań. Rano dowiemy się też jak wyglądała stopa bezrobocia w Czechach (za maj) i produkcja przemysłowa Słowacji (za kwiecień - oczekiwany spadek o 22 proc.). W południe dynamika zamówień w przemyśle Niemiec. We wtorek poznamy dynamikę PKB Czech i Węgier za I kwartał (dane zweryfikowane) oraz dynamikę produkcji przemysłowej Niemiec. W środę produkcja Francji i Wielkiej Brytanii oraz publikacja beżowej księgi Fed. W czwartek najważniejsze dane tygodnia czyli sprzedaż detaliczna w USA, w piątek produkcja przemysłowa strefy euro i indeks nastrojów opracowany przez Uniwersytet Michigan.

SYTUACJA NA GPW


Piątkowe notowania ponownie przyniosły spore wahania nastrojów, które jednak nie mają znaczenia dla obrazu rynku. Od rana inwestorzy próbowali przełamać poziom 2 tys. pkt dla WIG20 i momentami wydawało się, że sukces jest blisko. Jednak w miarę upływu czasu czysto psychologiczna bariera okazywała się coraz trudniejsza do przekroczenia.

W rezultacie - także ze względu na pogorszenie nastrojów na rynkach europejskich - pod koniec sesji doszło do realizacji zysków i ostatecznie WIG20 zakończył dzień spadkiem. Korekta dotknęła głownie akcje banków, spółki surowcowe zdołały utrzymać wzrosty, choć skromniejsze niż w trakcie sesji. W piątek podrożały akcje 146. spółek, potaniały 168. Obroty podliczono na 1,2 mld PLN.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



W poniedziałek inwestorzy z rynku akcji nie spodziewają się publikacji żadnych danych ze światowych gospodarek, które mogłoby mieć przełomowe znaczenie dla utrzymania wzrostowego trendu, dlatego uwagę będą przyciągać rozmaite komentarze ekspertów. Na rynku obligacji amerykańskich zmienność notowań jest najwyższa od ponad pół roku - popyt koncentruje się na papierach krótkoterminowych, ale wyprzedaż obligacji o terminie zapadalności 10 lat i więcej przekłada się na wyższe raty kredytów. W piątek trzydziestoletni kredyt hipoteczny w USA o stałym oprocentowaniu kosztował 5,45 proc. - to o 70 pkt. bazowych więcej niż w kwietniu. W weekend fundusz gwarancyjny (FDIC) przejął 37 bank w tym roku - co pozwala utrzymać niezbyt chlubny wynik ok. dwóch bankrutujących banków każdego tygodnia. Sesja na giełdach w Azji rozpoczynała się od niewielkich wzrostów.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: