eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Nowe sankcje hamują wzrost na giełdzie

Nowe sankcje hamują wzrost na giełdzie

2014-07-17 10:07

Czwartkowe notowania rozpoczynają się od korekty wczorajszych wzrostów. W porównaniu do środy zmieniła się przede wszystkim atmosfera polityczna.

Przeczytaj także: Małe i średnie spółki w niełasce, WIG20 walczy

Napięcie między Rosją a Zachodem znów rośnie za sprawą kolejnych sankcji nałożonych przez USA i EU na Rosję i z powodu zapowiedzi podjęcia kroków odwetowych. Sama sytuacja na Ukrainie jest – jak wiadomo – daleka od określenia jej mianem stabilnej czy też przewidywalnej. A zaskoczenie (sankcjami) i niepewność (związana z dalszymi wydarzeniami) jest czymś, czego rynki nie lubią najbardziej.

Częściowo mogliśmy się o tym przekonać obserwując rano zachowanie rynków azjatyckich – indeks w Szanghaju stracił 0,8 proc., Nikkei spadł o symboliczne 0,06 proc., Kospi wzrósł o 0,4 proc., a Hang Seng tracił 0,1 proc. O ile jednak Azja w mniejszym stopniu uwikłana jest w wydarzenia we wschodniej Europie, a w dodatku instynkty sprzedających były wyciszane przez solidne wzrosty S&P wczoraj (zyskał 0,4 proc. i ostrożnie mierzył się z rekordem z początku miesiąca, a Dow Jones ustanowił nowy), o tyle na Starym Kontynencie inwestorzy wczorajszą zwyżkę zdyskontowali chyba już z zaliczką na kolejny rekord (DAX zyskał 1,4 proc., CAC40 1,5 proc.). A to może oznaczać pokusę realizacji zysków nawet bez względu na preteksty ze strony polityki czy publikowanych danych. Zwłaszcza, że indeksy są z grubsza w połowie drogi do odrobienia strat z pierwszej części miesiąca (WIG20 już je odrobił).

Wpływ na decyzje inwestorów mogą mieć dane i liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (14:30) oraz dane z rynku budownictwa mieszkaniowego (USA) na równi z publikowanymi raportami kwartalnymi (Accor, Carrefour).

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: