Na GPW zapanował marazm
2014-07-14 19:25
Przeczytaj także: Warszawska giełda: gorsze nastroje
Poniedziałkowa sesja stała pod znakiem kontynuacji rozpoczętej pod koniec ubiegłego tygodnia zwyżki. Była jednak wyjątkowo nudna. Indeks szerokiego rynku oraz WIG20 i WIG30 zaczęły ją od wzrostu po 0,4 proc. Po sześciu godzinach handlu znajdowały się po około 0,6 proc. powyżej piątkowego zamknięcia. Niewiele się działo w międzyczasie, a w przypadku WIG20 rozpiętość wahań sięgała zaledwie 8 punktów. Minimalnie więcej ruchu było w segmencie małych i średnich firm, które zaczęły dzień po 0,3 proc. nad kreską. Co prawda WIG250 wczesnym popołudniem zyskiwał tyle samo, co rano, jednak w trakcie zdążył zwiększyć skalę zwyżki do 0,6 proc. i cofnąć się do punktu wyjścia, a pod koniec dnia znalazł się w okolicach piątkowego zamknięcia.Według niemal identycznego scenariusza toczył się handel na głównych giełdach europejskich. DAX na otwarciu zyskiwał 0,5 proc. i po godzinnej drzemce w okolicach tego poziomu podskoczył o niecałe 50 punktów, zakotwiczył tam na dobre, trzymając się 0,9 proc powyżej piątkowego zamknięcia. W Paryżu było nieco więcej atrakcji. CAC40 wzrósł najpierw z neutralnego otwarcia do prawie 0,8 proc., później mocno skorygował tę zwyżkę, ponowił atak na lokalny szczyt i znów się cofnął. O sytuacji na pozostałych parkietach możne powiedzieć niewiele więcej ponad to, że wyraźnie przeważały bycze nastroje, a indeksy na większości parkietów szły w górę od 0,5 do 0,8 proc. Wyjątkiem były zwyżkujące po ponad 1 proc. wskaźniki w Atenach i Stambule. Pod kreską przez większą część dnia pozostawały indeksy giełd ukraińskiej, bułgarskiej, rosyjskiej i czeskiej.
W gronie największych spółek wczesnym popołudniem minimalnie pod kreską znajdowały się akcje Eurocash, Bogdanki, mBanku, Orange i Tauronu. O 1,5 proc. w dół szły walory LPP, negując piątkowy skok w górę o 2,6 proc. Wygląda na to, że okolice 8000 zł są dla byków na razie zbyt trudne do pokonania, ale walka o ten poziom toczy się już trzecią sesję z rzędu. Liderem wśród papierów zwyżkujących były akcje PGE, drożejące o 1,5 proc. Niewiele ustępowały im walory BZ WBK, próbujące powstrzymać trwającą od 9 czerwca falę spadków. W jej wyniku potaniały one łącznie o 11 proc. Po ponad 1 proc. zyskiwały akcje Asseco, JSW i Lotosu. Spośród uczestników WIG30 przekraczającą 3 proc. zwyżką wyróżniały się akcje Grupy Azoty. Nie zmienia to jednak sytuacji papieru, poruszającego się od kilkunastu sesji w bok. Po około 2 proc. w górę szły walory TVN i ING BSK. W przypadku tych pierwszych dynamiczny ruch trwa już drugą sesję z rzędu i wygląda na to, że trwająca od 6 czerwca zła passa została przełamana.
W segmencie średniaków byki miały nieznaczną przewagę liczebną, ale też w przypadku niektórych walorów zwyżki były całkiem pokaźne. Po niemal 5 proc. w górę szły akcje Trakcji i Getinu. Po około 4 proc. drożały walory Budimeksu i Eko Exportu. Po około 3 proc. zwyżkowały papiery Millennium i Vistuli. Wzrost kontynuowały akcje Hawe, ale już nie z takim impetem jak w piątek, drożejąc po południu o 2 proc. Nie wiodło się natomiast spółkom farmaceutycznym. Akcje Pelionu i Farmacolu taniały po 2 proc. W ujęciu sektorowym, najlepiej zachowywały się WIG Budownictwo, rosnący o ponad 2 proc., a o połowę mniej dynamicznie zwyżkowały WIG Chemia, WIG Media i WIG Banki.
Niemal nic nie zmieniło się na naszym kontynencie po rozpoczęciu handlu na Wall Street. Amerykańskie indeksy w pierwszych minutach sesji zwyżkowały po 0,5-0,7 proc., a tamtejsi inwestorzy również nie kwapili się do zmiany tego stanu rzeczy.
Ostatecznie WIG20 zyskał 0,35 proc., WIG30 wzrósł o 0,5 proc., WIG o 0,44 proc., mWIG40 o 0,8 proc., WIG50 o 0,15 proc., a WIG250 o 0,14 proc. Obroty wyniosły zaledwie 4860 mln zł.

oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance
Przeczytaj także
-
Marazm blue chips
-
Giełdy europejskie wytrącone z marazmu
-
WIG20 nurkował
-
Giełdy europejskie bez optymizmu
-
Nowe sankcje hamują wzrost na giełdzie
-
Małe i średnie spółki w niełasce, WIG20 walczy
-
Warszawska giełda: inwestorzy bez zapału
-
Inwestorzy w gorszych nastrojach
-
GPW - ucieczka od akcji małych spółek
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)