eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyty hipoteczne: uproszczona procedura

Kredyty hipoteczne: uproszczona procedura

2008-07-23 12:00

Przeczytaj także: Kredyty mieszkaniowe: błędy kredytobiorców


Procedura uproszczona przy refinansowaniu kredytu

Refinansowanie kredytu to zmiana starego kredytu na nowy. W wypadku, gdy braliśmy kredyt korzystając z uproszczonej procedury, możemy także refinansować go w podobny sposób. Nowy bank udziela wtedy kredytu na podstawie regularnie spłacanego wcześniej zobowiązania hipotecznego, przy czym rata tego nowego kredytu nie może przekraczać 100 lub 110 procent wysokości poprzedniej raty. Banki umożliwiają zrefinansowanie nie tylko zobowiązania hipotecznego, ale także innych rat(gotówkowych, samochodowych itp.). Nowa rata nie może wtedy przekraczać 110% łącznej wysokości poprzednio płaconych rat.

Przy takiej procedurze uproszczonego refinansowania zaletą jest to, że banki nie podwyższają oprocentowania kredytu w stosunku do standardowej oferty. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy w stanie udokumentować regularne spłacanie rat przez dłuższy okres czasu, a wtedy udzielenie nowego kredytu nie stanowi dla banku ryzyka. Taki sposób refinansowania kredytu umożliwia bardzo szybkie uzyskanie kredytu bez nadmiernych formalności.

Reasumując, skorzystanie z procedury uproszczonej może być korzystnym rozwiązaniem. Jest tak np. wtedy gdy: kupujemy okazyjną nieruchomość, sprawa zakupu jest dla nas niezbędna, zakup przyniesie nam wymierne zyski lub gdy kredyt taki traktujemy jako przejściowy. Trzeba jednak dokładnie obliczyć koszty. Niejednokrotnie będziemy musieli płacić wyższą prowizję, dodatkowe ubezpieczenia albo liczyć się z podwyższoną marżą. W poszukiwaniu procedury uproszczonej trzeba też uważać na pośredników, którzy reklamują „kredyt bez zdolności kredytowej” lub „kredyt ze złą historią w BIK”. Niestety czasem — chociaż teraz już coraz rzadziej — możemy natrafić na nieuczciwych pośredników, próbujących zainkasować opłatę wstępną za taki nieistniejący produkt.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: