eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

2008-07-18 13:50

Przeczytaj także: Ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym w górę w II kw. 2023


Ceny nieruchomości dyktuje rynek. Zdarza się jednak, że klienci ulegają pokusie kupna za „okazyjną” cenę mieszkania wymagającego znacznego remontu i niestety po doliczeniu kosztów, które poniosą na remont, okazuje się, że mieszkanie nie jest takie tanie. Często też po drodze trafiają na dodatkowe niespodzianki. Tu znów z pomocą przyjdzie pośredni w obrocie nieruchomościami, który wie, jakie ceny osiągają określone nieruchomości w momencie sprzedaży. Sami nie zawsze jesteśmy bowiem w stanie porównać ceny mieszkań (ceny wywoławcze zwykle sporo różnią się od cen transakcyjnych). Zawsze należy jednak pamiętać o negocjowaniu ceny, bez względu na to czy decydujemy się na samodzielne szukanie mieszkania, czy zlecamy to agencji nieruchomości.

Zakup mieszkania na kredyt jest bez wątpienia droższy niż w przypadku płatności gotówką. Większość osób nie ma niestety kapitału umożliwiającego pokrycie całej kwoty transakcji. Aktualnie jednak nawet zasobni kupujący wolą wziąć kredyt na mieszkanie lub dom, a wolne środki zainwestować, np. w fundusze inwestycyjne.

Na rynku finansowym jest coraz więcej ofert kredytów hipotecznych udzielanych na bardzo dobrych warunkach. Należy jednak uważać na foldery banków, reklamy i promocje. Pod zachęcającymi hasłami kryją się często dodatkowe opłaty, których nie da się uniknąć na etapie uruchamiania i spłaty kredytu. Samodzielne porównywanie ofert i analizowanie ich szczegółów wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i zaangażowania. Potrzebna będzie też wiedza z zakresu finansów.

Warto więc na tym etapie skorzystać z fachowej pomocy doradcy. Współpraca z nim może nas uwolnić od wielu obciążeń. Doradca finansowy wybierze bowiem kilka najlepszych produktów dopasowanych do potrzeb i możliwości klienta, pomoże w załatwianiu formalności, gromadzeniu dokumentów i wypełnianiu formularzy. Wyjaśni również mechanizm działania kredytu hipotecznego, wskaże wszystkie koszty kredytu, nawet te ukryte, jak np. spread walutowy (który ma znaczenie, gdy decydujemy się na kredyt w walucie obcej). Dzięki rozsądnemu wyborowi banku zaoszczędzimy, w zależności od kwoty kredytu i czasu jego trwania, nawet ok. 5–8 tysięcy złotych.

Wśród kosztów kredytu należy wymienić ubezpieczenia, np. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Bank zazwyczaj kredytuje do 80% wartości nieruchomości, pozostałe 20% trzeba ubezpieczyć. Kolejną opłatą jest ubezpieczenie płacone do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej mieszkania. Marża banku podwyższana jest wtedy zazwyczaj o ok. 1%.

Należy uważać na proponowane przez bank ubezpieczenia dołączane do kredytu. Często są nam one niepotrzebne, jak np. ubezpieczenie od utraty wartości nieruchomości. Warto się jednak zastanowić nad ubezpieczeniem od utraty pracy. Jego koszt możemy skredytować, a spokojny sen daje nam świadomość, że na wypadek utraty pracy zakład ubezpieczeń nawet na trzy lata przejmuje opłacanie przez nas rat kredytu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: