eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GPW: słaba płynność finansowa rynku

GPW: słaba płynność finansowa rynku

2008-07-01 12:23

Dzisiejsza sesja - pierwsza sesja nowego miesiąca i kwartału - ma szanse po raz kolejny pokazać, w jakich nastrojach są inwestorzy. Często jest tak, że gdy trwa hossa w takim dniu inwestorzy z nowymi siłami ruszają do zakupów, licząc na kolejne zyski, a do tego ostatnia sesja kwartału przynosi window dressing.

Przeczytaj także: Rynki finansowe nadal w tarapatach

Wczoraj strojenia okien nie było, choć widzieliśmy próby podnoszenia kursów w ciągu dnia. Można też przypuszczać, ze dziś złe nastroje powrócą. Takie oczekiwanie jest uzasadnione tym, że nic wokół giełd nie zmieniło się. U nas płynność rynku wciąż pozostawia wiele do życzenia, co pokazuje, że brak jest w dalszym ciągu kapitału. Aktualne więc pozostaje oczekiwanie na dotarcie WIG przynajmniej do 40 tys. pkt. Brakuje już niewiele do tej psychologicznej bariery, a zarazem wynikającej z wysokości powstałego na wykresie indeksu formacji trójkąta, a mimo to nie widzimy większej skłonności do kupna akcji. Wciąż to aktywność podaży jest kluczowym czynnikiem determinującym rozwój wypadków – gdy rośnie notowania spadają, gdy się zmniejsza pod wpływem korzystniejszych wiadomości, kursy się podnoszą. Przy obecnym stanie nastrojów – w USA znów liczba zwolenników zniżek jest większa niż optymistów, a u nas widać wyczulenie na złe wiadomości – to nie jest dobra sytuacja.

Co gorsza wiele wskazuje na to, że obecna od ponad miesiąca fala zniżkowa dopiero się rozkręca. Europejski DJ Stoxx 600 spadł w minionym tygodniu poniżej styczniowego dołka, potwierdzając obecność bessy. Amerykański S&P 500 nie ma siły odbić się od tej bariery, co zapowiada jej przełamanie w niedługim czasie. To będzie zapewne kolejny impuls do pozbywania się akcji przez naszych inwestorów.

Zła sytuacja jest w dalszym ciągu na rynku obligacji. Rentowność naszych 2-latek zbliża się do 7 proc. Coraz większą presję widać też na długim końcu krzywej dochodowości, co ma związek ze złymi nastrojami na świecie, które odstraszają od rynków długu na rynkach wschodzących. Wczoraj zyskowność obligacji w strefie euro po publikacji danych o czerwcowej inflacji (podniosła się do 4%) skoczyły o 10-15 pkt bazowych. U nas podniosły się w mniejszym stopniu, o 5-10 pkt bazowych. Sytuacja na rynku obligacji powoduje presję na wyceny spółek i z tego względu jest niekorzystnym zjawiskiem. Zwłaszcza, gdy mamy oczekiwania na obniżkę zysków.

Negatywnie na nastroje wpływają doniesienia dotyczące nie tylko amerykańskiej, ale i światowej gospodarki. Bank Rozliczeń Międzynarodowych przestrzegł przed narastającą inflacją i wezwał banki centralne do przeciwdziałania jej poprzez podwyżki stóp procentowych. Dziś dowiadujemy się o dalszym pogarszaniu się sytuacji na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Ceny domów w czerwcu obniżyły się aż o 6,3%. Narastają oczekiwania na dalsze zaostrzenie kłopotów w branży finansowej w związku z kontynuacją spadku notowań instrumentów powiązanych z kredytami podwyższonego ryzyka (subprime w USA i Alt-A w Wielkiej Brytanii). U nas niepokojąco wygląda indeks PMI, który utrzymał się poniżej bariery 50 pkt.

Uwagę inwestorów będzie dziś przykuwać indeks aktywności przemysłu w USA. Oczekiwany jest poziom poniżej 50 pkt, potwierdzający utrzymywanie się recesyjnych zjawisk w tej części gospodarki. Istotny będzie subindeks cen, podawany przy okazji tej publikacji.

Najważniejsze wydarzenia z 30 czerwca 2008 r.:
  • Majowa liczba przyjętych wniosków o kredyty hipoteczne w Wielkiej Brytanii spadła do zaledwie 42 tys.
  • Szacunek czerwcowej inflacji CPI w strefie euro wykazał wzrost o 4%
  • Czerwcowy Chicago PMI w USA wyniósł 9,6 pkt, wobec oczekiwanych 48 pkt

Dziś na rynkach (01.07.08):
  • Ceny domów w Wielkiej Brytanii w czerwcu obniżyły się o 6,3%
  • Sprzedaż detaliczna w Niemczech wypadła lepiej od oczekiwań i wzrosła o 1,3% m/m i 0,7% r/r
  • Majowe bezrobocie w strefie euro
  • Czerwcowy indeks ISM w USA

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: