eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta bez zmian

Polska waluta bez zmian

2008-07-01 12:34

Polska waluta bez zmian

© fot. mat. prasowe

Podczas poniedziałkowej sesji na rynku złotego obserwowaliśmy konsolidację. Kurs USD/PLN przez większą część wczorajszych notowań pozostawał w wąskim zakresie 2,1170-2,1300. Kurs EUR/PLN kształtował się wczoraj w pobliżu poziomu 3,3500.

Przeczytaj także: ECB zwiększy stopy procentowe?

RYNEK KRAJOWY


Początek dzisiejszej sesji nie przyniósł większych zmian w notowaniach polskiej waluty. Zmienność na rynku złotego może wzrosnąć po dzisiejszej publikacji prognozy czerwcowej inflacji sporządzonej przez Ministerstwo Finansów. Szacunki MF często są zbliżone do przedstawianych później danych GUS, dlatego inwestorzy przykładają do nich dużą wagę.

Oczekuje się, że inflacja w czerwcu odnotowała dalszy wzrost. W maju kształtowała się ona na poziomie 4,4% r/r. Jeśli oczekiwania co do wzrostu tego wskaźnika potwierdzi przedstawiana dzisiaj prognoza Ministerstwa Finansów, złoty naszym zdaniem ulegnie umocnieniu. W takiej sytuacji kurs EUR/PLN prawdopodobnie pokona poziom 3,3500 i zbliży się do historycznego minimum 3,3400.

Dalszy wzrost inflacji w czerwcu zwiększy szanse na kolejną podwyżkę stóp procentowych w naszym kraju. W opinii wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego Piotra Wiesiołka cykl zacieśniania polityki pieniężnej jeszcze nie dobiegł końca. W wywiadzie dla telewizji stwierdził on, Se możliwe są dalsze podwyżki kosztu pieniądza w Polsce, jednak podniesienie stopy referencyjnej aż do poziomu 7% nie jest realne. Zdaniem P. Wiesiołka inflacja w sierpniu może przekroczyć poziom 5%.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


Podczas poniedziałkowej sesji kurs pary EUR/USD testował ważny opór przebiegający w okolicach 1,58. Poziom ten jest istotny ze względu na to, że zatrzymał on wzrosty kursu tej pary walutowej już dwa razy, na sesjach pod koniec maja i na początku czerwca. Dopóki nie zostanie on pokonany to nadal należy zakładać kontynuację szerokiej konsolidacji w przedziale 1,53 – 1,58, która obowiązuje już od ponad dwóch miesięcy. Jeśli jednak inwestorom uda się doprowadzić do przebicia wspomnianego oporu to bardzo prawdopodobne staną się wzrosty w kierunku historycznych szczytów, a nawet ich pokonanie. W przypadku realizacji takiego scenariusza realny stanie się wzrost nawet w okolice 1,62. Jedną z przyczyn ostatnich wzrostów tej pary walutowej są duże oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w strefie euro. Wzrosły one w minionym miesiącu po "jastrzębich" wypowiedziach szefa ECB J.C. Tricheta. Potwierdzeniem możliwości takiej decyzji była także wczorajsza publikacja inflacji HICP. Okazało się, że w czerwcu wzrosła ona do poziomu 4 procent, podczas gdy oczekiwano odczytu na poziomie 3,8 procent. Większe osłabienie dolara zatrzymane wczoraj zostało przez lepszy od prognoz indeks Chicago PMI, który wzrósł do poziomu 49,6 punktu.

Na sesji dzisiejszej ważne będą publikowane ze strefy euro dane o bezrobociu oraz indeksie PMI w sektorze produkcyjnym. Po południu natomiast inwestorzy oczekiwać będą na informacje ze Stanów Zjednoczonych o indeksie ISM sektor produkcyjny.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o surowcach takich jak ropa czy złota. Ich ceny w czasie ostatnich sesji dość mocno rosły między innymi z powodu słabego dolara. Jeśli w czwartek ECB zdecyduje się na podwyżkę kosztu pieniądza i kurs EUR/USD wzrośnie powyżej 1,58 należy spodziewać się kontynuacji tego trendu, a nawet możliwości jego przyśpieszenia.

fot. mat. prasowe


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: