eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe nadal w tarapatach

Rynki finansowe nadal w tarapatach

2008-06-30 12:28

W nowy giełdowy tydzień wchodzimy w kiepskich nastrojach. Zamiast oznak zapowiadających poprawę koniunktury mamy sygnały sugerujące dalsze jej pogorszenie.

Przeczytaj także: GPW: mocniejszy trend spadkowy

Żaden z problemów, z jakimi borykają się rynki finansowe, nie zbliża się do rozwiązania – globalna gospodarka słabnie, rynek nieruchomości w Ameryce nie wychodzi na prostą, sektor finansowy ma problemy, cena ropy jest wysoka, więc presja inflacyjna pozostaje silna, a banki centralne utrzymują restrykcyjną retorykę. Bilans czynników oddziałujących na rynki jest wciąż niekorzystny, a do tego inwestorzy zaczęli go odkrywać dość niedawno, więc trudno zakładać, że w całości znalazł odzwierciedlenie w cenach akcji. Większość obecnych kłopotów nie jest nowa. Są znane od miesięcy. Inwestorzy mogli mieć jedynie nadzieję, że ustąpią. Tak się jednak nie dzieje. Jest to bardzo niesprzyjającą okolicznością, gdyż stwarza warunki do pojawienia się zwątpienia w lepszą przyszłość. A w takich warunkach łatwo jest, by kontrolę nad rynkiem przejęły emocje. To byłoby z perspektywy rozwoju wypadków bardzo niekorzystne.

Bilans ostatnich dni to pogłębienie zniżek na naszym parkiecie, po wcześniejszym utworzeniu formacji trójkąta z zasięgiem spadku WIG przynajmniej do 40 tys. pkt i przełamaniu styczniowego dołka. W Europie DJ Stoxx 600 przebił styczniowe minimum zapowiadając dalszy ruch w dół, a w Ameryce S&P 500 zakończył tydzień w pobliżu tego wsparcia, a przebił je DJIA. Brak jest sygnałów zapowiadających odwrócenie spadkowych trendów, więc uzasadnione jest oczekiwanie na ich kontynuację. Co ciekawe, dopiero teraz w Ameryce zaczynają się pojawiać komentarze dotyczące rozpoczęcia bessy. Przyczynkiem ku temu jest spadek DJIA od ubiegłorocznego szczytu o blisko jedną piątą. Powszechnie przyjmuje się, że przecena o więcej niż 20% oznacza rozpoczęcie rynku niedźwiedzia.

Rozpoczynający się tydzień będzie czasem przygotowania się inwestorów do rozpoczęcia sezonu publikacji wyników za II kwartał w Stanach Zjednoczonych. Przewidywania są pesymistyczne, bo mówią o 11-proc. zniżce zysków, a oczekuje się, że może być jeszcze gorzej. Nastrojów nie są w stanie poprawić nawet lepsze od przewidywań dane, takie jak choćby wydatki konsumenckie w USA, które poznaliśmy w piątek. Ostrożność inwestorów w reakcjach na nie wynika pewnie z tego, że takich informacji jest niewiele. W piątek też przeważały negatywne. Indeks sprzedaży detalicznej dla strefy euro za czerwiec runął w dół, sugerując dalszy regres w tym względzie. Wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów, obliczany przez Uniwersytet Michigan, spadł bardziej niż się spodziewano. Wzrost brytyjskiej gospodarki w I kwartale tego roku zweryfikowano do 2,3%. Różnica nie była duża, ale pokazuje pogarszające się warunki gospodarowania. Problemy są też w Japonii, co negatywnie oddziałuje na Azję. Wydatki konsumenckie w maju spadły, a inflacja wzrosła. Problem inflacji jest też prawie co dzień potwierdzany przez doniesienia z rynków wschodzących. Inflacja w Indiach przyspieszyła do 11,4%.

Najważniejsze wydarzenia z 27 czerwca 2008 r.:
  • Indyjska inflacja w minionym tygodniu sięgnęła 11,4%, najwięcej od 13 lat
  • Czerwcowe wskaźniki PMI obrazujące sprzedaż detaliczną w Niemczech i strefie euro spadły do odpowiednio 44,9 pkt i 44 pkt
  • Ostateczne dane o brytyjskim PKB w I kwartale wykazały wzrost o 2,3% r/r, wobec oczekiwanych 2,5%
  • Czerwcowy wskaźnik zaufania konsumentów w strefie euro spadł do 17 pkt, nieco bardziej niż oczekiwano
  • Majowe wydatki i dochody konsumentów w USA pozytywnie zaskoczyły – zwiększyły się o odpowiednio 0,8% r/ri 1,9% m/m
  • Czerwcowy indeks zaufania amerykańskich konsumentów Uniwersytetu Michigan wypadł trochę słabiej od prognoz i miał 56,4 pkt

Dziś na rynkach (30.06.08):
  • Majowa liczba przyjętych wniosków o kredyty hipoteczne w Wielkiej Brytanii
  • Szacunek czerwcowej inflacji CPI w strefie euro
  • Bilans obrotów bieżących w Polsce w I kwartale 2008 r.
  • Czerwcowy Chicago PMI w USA

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: