eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak oszczędzać na emeryturę?

Jak oszczędzać na emeryturę?

2008-04-03 12:42

Przeczytaj także: Sposoby oszczędzania na emeryturę

fot. mat. prasowe

Struktura oszczędności Polaków


Trudno jest oszacować, jaka część oszczędności Polaków zgromadzonych na lokatach bankowych i w funduszach inwestycyjnych ma za zadanie wygenerować kapitał z myślą o emeryturze. Biorąc jednak pod uwagę płynność aktywów w funduszach inwestycyjnych i generalnie krótkie horyzonty czasowe w lokatach bankowych, można założyć, że duża część oszczędności w tych instrumentach zostanie skonsumowana przez osoby oszczędzające jeszcze przed przejściem na emeryturę.

Dobierając więc strategię inwestycyjną, należy uwzględnić czas, jaki pozostał nam do emerytury, a także poziom ryzyka związanego ze zmianami wartości kapitału, jaki w tym czasie możemy zaakceptować. Większość inwestorów nastawia się na jak największe zyski, są jednak i tacy, którzy pragną przede wszystkim chronić swój kapitał. Optymalnym rozwiązaniem byłoby więc dobranie strategii tak, aby zapewniała zyski i chroniła zebrane już oszczędności.

Podane poniżej przykłady są modelowymi rozwiązaniami polecanymi przez większość specjalistów i mogą być dobierane nie tylko w przypadku oszczędzania poprzez TFI, ale także poprzez produkty regularnego oszczędzania w TU. W ramach ich oferty także dobieramy fundusze, w które chcemy zainwestować swój kapitał. Od TFI różnią się więc przede wszystkim tym, że będą to fundusze, które wdraża TU. Jednak ich liczba jest zawsze na tyle bogata, że nie będzie to wpływało w żaden sposób na atrakcyjność naszego portfela.

Profil stabilnego wzrostu – polecany jest dla inwestorów ostrożnych, którzy przede wszystkim cenią bezpieczeństwo inwestycji.

Profil zrównoważony – przeznaczony jest dla osób charakteryzujących się średnią skłonnością do ryzyka, akceptujących wahania stopy zwrotu i oczekujących zysku z inwestycji na poziomie wyższym niż z lokat bankowych.

Profil aktywny – przeznaczony dla osób skłonnych do ponoszenia ryzyka inwestycyjnego i oczekujących wysokich stóp zwrotu, w tym przypadku należy brać pod uwagę możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków, ale i możliwość straty części zainwestowanego kapitału.

Na co zwrócić uwagę, kiedy wybieramy Towarzystwo Ubezpieczeniowe?


Po pierwsze na atrakcyjność jego oferty funduszy. Powinny się w niej znajdować fundusze, które mają dobre notowania na rynku. Warto jednak, aby były to fundusze nie tylko z grupy kapitałowej do której TU należy.

Po drugie: uatrakcyjnianie oferty. Rynek kapitałowy zmienia się bardzo dynamicznie i równie dynamicznie powinna uaktualniać się oferta funduszy. Jeśli tak się nie dzieje, nie jest to dobry znak.

Po trzecie: wielowalutowość. Niektóre z firm oferują fundusze denominowane w walutach obcych. Przy odrobinie wyczucia pozwalają one zarabiać również na różnicach kursowych. To niewątpliwie wartość dodana.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Money Expert Money Expert

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: