eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GPW: sektor surowcowy pod wodzą KGHM najsłabszy

GPW: sektor surowcowy pod wodzą KGHM najsłabszy

2008-03-25 11:05

Przeczytaj także: Wygasają instrumenty pochodne


Kolejny analityk, Dick Bove z Punk Ziegel (też mniej znanej), odtrąbił koniec kryzysu i zapowiedział, że trzeba kupować akcje banków. Nie wyśmiewam tej rekomendacji. Może mieć rację, że jest to koniec tej odsłony kryzysu. Kolejny akt być może zobaczymy za kilka miesięcy. Być może te rekomendacje nie miałyby wielkiego wpływu na zachowanie rynków, ale okazało się, że w ostatnim tygodniu wyraźnie spadło oprocentowanie 15. i 30. letnich kredytów ze stałą stopą oprocentowania. To zostało odebrane jako sygnał wzrostu zaufania na rynku kredytowym. To też prawdopodobnie nie wystarczyłoby do wywołania tak dużych wzrostów indeksów, ale znowu interweniował Fed. Poinformował, że pierwsza aukcja w ramach programu „200 mld USD pożyczek” odbędzie się 27 marca – Fed zaoferuje 75 mld USA. Nie to jest jednak najważniejsze. Fed rozszerzył listę aktywów, które będzie brał w zastaw o kolejne instrumenty bazujące na kredytach hipotecznych oraz związanych z nieruchomościami komercyjnymi. I kto powie, że Fed nie interweniuje na rynku?

W Wielkanocny Poniedziałek giełdy amerykańskie kontynuowały wzrosty. Właściwie jedyną negatywną informacją była zapowiedź rekordowych strat (wpisania w rezerwy) Bank of America. To, co dotarło na rynek musiało doprowadzić do dużych zwyżek indeksów. O tym jednak niżej. Popatrzmy wpierw na dane makro. Okazało się, że sprzedaż domów na rynku wtórnym „nieoczekiwanie” wzrosła o 2,9 procent. Oczekiwano niewielkiego spadku. Poza tym spadła o 3 procent ilość domów wystawionych do sprzedaży, na które nie było popytu. Pozytywny sygnał? Skądże. Mediana cenowa spadła w stosunku do poprzedniego roku o 8,2 procent i był to największy spadek w historii tych danych. Gracze jednak (zupełnie bezsensownie) na cenę nie zwracają uwagi, a przecież to ona jest najważniejsza.

Rynek akcji potwierdził to, co pisałem już w czwartek - nastroje się zmieniły. W piątek agencja Standard & Poor’s podtrzymała ratingi dla Goldman Sachs i Lehman Brothers i co prawda zmieniła perspektywę ratingową na negatywną, ale ceny akcji i tak gwałtownie rosły. Poza tym gazety pełne były ciekawych informacji. New York Times napisał, że JP Morgan Chase prowadzi rozmowy zmierzające do podniesienia ceny za jedna akcję Bear Stearns z 2 do 10 USD.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: