eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GPW: sektor surowcowy pod wodzą KGHM najsłabszy

GPW: sektor surowcowy pod wodzą KGHM najsłabszy

2008-03-25 11:05

Przeczytaj także: Wygasają instrumenty pochodne


Financial Times poinformował, że banki centralne całego świata prowadzą rozmowy mające na celu zażegnanie kryzysu kredytowego. Rozważane jest podobno wykupywanie obligacji bazujących na ryzykownych kredytach hipotecznych. Co prawda Bank Anglii, najmocniej podejrzewany o chęć przeprowadzenia takich działań, zdementował tę informację, ale potwierdził, że rozmowy między bankami są prowadzone. Uważam, że dla giełdy właściwie nie ma znaczenia, czy skup będzie przeprowadzony czy nie. Najważniejsze, że o tym się mówi, więc niedźwiedzie nie odważą się zaatakować bojąc się tego, że pogłoski się ucieleśnią. W poniedziałek dodatkowo okazało się, że regulator (agencja rządowa) zezwolił regionalnym bankom na zwiększenie o 100 mld USD wolumenu instrumentów bazujących na rynku kredytów hipotecznych. To była kolejna interwencja.

W tej sytuacji indeksy giełdowe wystrzeliły już na początku sesji do góry. Sesje zakończyły się dużymi zwyżkami, a nieforemne podwójne dno na wykresie indeksu S&P 500 sygnalizuje, że na tym nie koniec. Dopóki nie powróci zdecydowanie pod poziom 1.320 pkt. to obowiązuje sygnał kupna. Rynek jest w „byczym” nastroju.

GPW w czwartek dopasowała się do nastrojów panujących na innych giełdach. Indeksy spadały, a najsłabszy był sektor surowcowy pod wodzą KGHM. Spadający kurs EUR/USD prowadzi w dół ceny surowców, a to musiało temu segmentowi rynku szkodzić. Jednak już na godzinę przed południem, kiedy indeksy w Europie zaczęły odrabiać straty, WIG20 wrócił do poziomu środowego zamknięcia. Potem, podobnie jak na innych giełdach, po publikacji pierwszej partii danych w USA, indeksy ruszyły na południe. Sytuacja szybko się poprawiła, ale fixing doprowadził do spadku WIG20 o 2,5 procent. Nie ma to żadnego znaczenia – to jedynie wynik wygasania marcowej serii kontraktów. Dlatego też obrót był tak olbrzymi.

Dzisiaj, po dwóch sesjach wzrostu indeksów w USA, GPW powinna szybko odrobić piątkowe straty. Jest tylko jedno zagrożenie. Gracze mogą się obawiać, że po takich zwyżkach w USA rozpocznie się dzisiaj korekta i to może nieco chłodzić nastroje. Gdyby jednak okazało się, że w USA nastroje są nadal niezłe, to możemy doczekać się całkiem dużych wzrostów cen akcji. Co prawda spadki cen surowców mogą negatywnie oddziaływać na zachowanie naszego sektora finansowego, ale specjalnie bym się tym nie przejmował. Owszem, KGHM może tracić (chociaż niekoniecznie, bo wzrost kursu EUR/USD może podnosić cenę miedzi), ale przez całe tygodnie wzrosty cen ropy nie pomagały spółkom sektora paliwowego, więc teraz nie powinny mu szkodzić.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: