eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sytuacja na rynkach finansowych - luty 2008

Sytuacja na rynkach finansowych - luty 2008

2008-03-05 15:30

Przeczytaj także: Rośnie wartość złotego


Nie brakowało niespodzianek, jeśli chodzi o dane makroekonomiczne. Jedną z największych okazała się dynamika sprzedaży detalicznej w styczniu w Stanach Zjednoczonych. Wyniosła ona 0,3 proc w ujęciu miesięcznym, podczas gdy spodziewano się spadku o 0,2 proc. Przyniosło to krótkotrwałe złagodzenie obaw o stan amerykańskiej gospodarki, co pozwoliło na zagoszczenie wzrostów na giełdach przez krótki okres czasu. Przemówienia Bena Bernanke zaczęły być coraz częstsze i zaczęły rysować coraz mniej optymistyczny obraz amerykańskiej gospodarki. Czynnikiem osłabiającym dolara były również pogłoski o możliwym podniesieniu stóp procentowych przez chińskie władze monetarne, które wywołały aprecjację walut azjatyckich. Ujemna korelacja juana z dolarem wpłynęła na deprecjację amerykańskiej waluty.

Najgorszy od siedmiu lat odczyt Filadelfia Fed dołożył oliwy do ognia i przyśpieszył osłabienie dolara. W poprzednich tygodniach nawet mimo złych danych makroekonomicznych, dolar nie ulegał osłabieniu. Wykazywał również ujemną korelację z sytuacją na giełdowych parkietach. Do niedawna spadki na giełdach prowadziły do umocnienia dolara amerykańskiego, teraz ta korelacja już zanikła. Można powiedzieć, że dolar zaczął w normalny sposób reagować na negatywne dane i przeceny na giełdach. Końcówka miesiąca pogrążyła walutę amerykańską. Przełamanie paromiesięcznej konsolidacji 1,4310- 1,4967 odbyło się w bardzo dynamiczny sposób, a wyprzedaż dolara wyniosła kurs EUR/USD dużo wyżej. Impulsów do wzrostów było wiele, pierwszym okazał się być lepszy odczyt indeksu IFO, według którego poziom optymizmu wzrósł wśród niemieckich inwestorów.

Negatywne informacje, które napłynęły z gospodarki amerykańskiej i potwierdziły recesyjne procesy tam zachodzące, doprowadziły do odwrócenia się inwestorów od dolara amerykańskiego. Zdecydowany wzrost inflacji w cenach producentów, który w ujęciu miesięcznym wyniósł aż 1 proc, zwiększył obawy o przyspieszającą inflację.

Informacja ta zbiegła się w czasie ze spadkiem zaufania wśród konsumentów w USA, co zwiększyło ryzyko wystąpienia recesji. Spadek cen nieruchomości wraz z rosnącymi cenami ogranicza siłę nabywczą obywateli USA, którzy nie mogąc dużo wydawać wpływają na zmniejszanie produktu krajowego. Dynamiczny ruch w górę, do którego doszło po wybiciu z konsolidacji, wspierany był przez kolejne słabe dane napływające z gospodarki USA. Zamówienia na dobra trwałe spadły o 5,3 proc w styczniu, wzrosła cotygodniowa liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, a dynamika PKB w czwartym kwartale okazała się niższa od prognoz.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: