eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wolny zawód a szanse na kredyt

Wolny zawód a szanse na kredyt

2008-01-16 13:57

Przeczytaj także: Kredyty mieszkaniowe: błędy kredytobiorców

Ponadto Robert Wasilewski z Credit House Polska zauważa, że uproszczona forma badania zdolności kredytowej, oparta na oświadczeniu klienta o dochodzie pozwala na zaciągnięcie kredytu w przypadku posiadania już innych kredytów lub wykazywania dużych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej mających wpływ na tzw. zdolność kredytową w standardowej procedurze.

Kredyty dla osób wykonujących wolne zawody są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż standardowa oferta banków, ale w zamian banki są bardziej elastyczne oraz wymagają mniej dokumentów. Poza tym zdarza się, że w standardowej procedurze kredytobiorca wykonujący wolny zawód w ogóle nie otrzymałby kredytu.

Robert Wasilewski z Credit House Polska dodaje, że jeżeli nasze dokumenty finansowe oraz zobowiązania pozwalają nam zaciągnąć kredyt w standardowej procedurze, radziłbym z tego skorzystać. Po dokładnej weryfikacji naszej zdolności kredytowej otrzymamy w większości banków lepsza ofertę cenową niż w przypadku weryfikacji i procedur uproszczonych. Musimy jednak pamiętać, że bank zażąda więcej dokumentów, niż w przypadku procedur uproszczonych. Z doświadczenia jednak wiem, że prawnicy, lekarze oraz inne osoby wykonujące wolne zawody zazwyczaj spłacają już kilka kredytów (zaciągniętych na gabinet, biuro, inne nieruchomości, samochody itd.), które obniżają im zdolność kredytową. Dodatkowo sporo inwestują generując duże koszty uzyskania przychodów, co ma odzwierciedlenie w wykazywanych dochodach w PIT-ach. I właśnie dla takich osób najlepszą, a czasami jedyną możliwością są kredyty z uproszczonymi procedurami, kredyty dla osób wykonujących zawody zaufania publicznego.

Korzystając z kredytu dla osób wykonujących zawody zaufania publicznego (ZZP), nie zawsze otrzymamy kredyt w takiej wysokości, jak przy standardowej ofercie banku. Bank opierając się na oświadczeniu klienta o wysokości dochodu ponosi większe ryzyko i chce się dodatkowo zabezpieczyć, dlatego tez większość banków nie udzieli nam kredytu na 100% wartości nieruchomości, zazwyczaj będzie to 50% – 70%. Chociaż zdarzają się wyjątki, kiedy bank może osobie wykonującej zawód zaufania publicznego i korzystającej z uproszczonej procedury udzielić kredytu nawet na 110% wartości zabezpieczenia.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: