eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Produkty bankowe dla studentów

Produkty bankowe dla studentów

2007-11-09 12:27

Przeczytaj także: Konta studenckie: co oferują banki?


Szczególną ekstrawagancją wykazał się w tym roku ING Bank Śląski, organizując wybory słowa roku. Na stronie internetowej przygotowanej specjalnie dla młodych klientów () odnaleźć można ofertę banku w języku bankowców i w języku studentów. Używane w wersji studenckiej przymiotniki (synonimy określenia „budzący zadowolenie”) zostały zaproponowane przez samych studentów, którzy głosowali na najbardziej udany zwrot. Zaowocowało to interesującymi hasłami, takimi jak „pełny odlot, wpytkęzbysia” oraz „gitespompa z tego konta”. Warto zwrócić uwagę, że marketingowe akcje tego typu są dość ryzykowne – łatwo przekroczyć granicę pomiędzy „byciem blisko klienta” a „podlizywaniem się klientowi”. Nieoczekiwany efekt komiczny może przynieść także używanie zwrotów, których pochodzenia nie jest się w stu procentach pewnym – ING Bankowi Śląskiemu należą się jednak gratulacje za śmiało realizowaną prostudencką strategię.

Ważną rolę w skróceniu dystansu bank-student odgrywa Internet. Banki coraz częściej decydują się na stworzenie osobnego serwisu dla młodych klientów, niekiedy wbudowując w niego elementy społecznościowe. Przykładem może być dostępna tylko dla posiadaczy „Konta <30” w BZWBK SA „Strefa <30” czy witryna Lukas Banku. Ten ostatni zdecydował się także na stworzenie specjalnej studenckiej placówki (na terenie Politechniki Wrocławskiej), gdzie w luźnej atmosferze porozmawiać można w doradcami banku. Nie wiemy jeszcze czy tego typu placówek powstanie więcej czy też może pilotaż nie przyniósł satysfakcjonujących rezultatów, pomysł jest jednak godny uwagi.

Nowe formy komunikacji z rynkiem są jednak bronią obosieczną. Przekonał się o tym amerykański dział banku HSBC. Niezadowoleni ze zmiany warunków oprocentowania jednego z produktów studenci, zorganizowali akcję protestacyjną w społecznościowym serwisie Facebook. Grożąc bojkotem usług banku, zdołali skłonić HSBC do wycofania się z proponowanych zmian. Można powiedzieć „1:0 dla studentów”, ale bankowcy powinni wyciągnąć z tej potyczki lekcję – w dobie elektronicznych mediów układ sił zmienia się na korzyść klienta.

Studenckie konta

Preferencyjne traktowanie akademickiej braci znajduje swoje odzwierciedlenie w taryfach opłat i prowizji banków – w zamian za symboliczne oprocentowanie zgromadzonych środków, studenci liczyć mogą na darmowe prowadzenie rachunków i brak opłat za podstawowe operacje (zwłaszcza dokonywane w kanałach samoobsługowych). Na uwagę zasługuje fakt, że w wielu instytucjach młody klient ma dostęp do linii kredytowej w ROR lub do limitu debetowego. Jeszcze kilka lat temu produkty kredytowe dla studentów były stosunkowo trudno dostępne. Dziś można liczyć na przyznanie choćby niewielkiego limitu zadłużenia na podstawie wysokości wpływów na ROR – docenią to zwłaszcza ci, którzy nie są w stanie udokumentować stałego dochodu.

fot. mat. prasowe

Zestawienie ROR dla studentów

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: