eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jakie konto osobiste dla studenta?

Jakie konto osobiste dla studenta?

2012-10-21 00:15

Jakie konto osobiste dla studenta?

Jakie konto osobiste dla studenta? © Andres Rodriguez - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wynajęcie mieszkania, utrzymanie, komunikacja miejska, zakup książek, kursy językowe to tylko niektóre wydatki, o których muszą myśleć studenci przed rozpoczęciem roku akademickiego. Do tego jedna trzecia polskich studentów - ci, którzy studiują w szkołach niepublicznych - musi doliczyć opłatę za czesne, co znacznie zwiększa koszty utrzymania. Często po raz pierwszy w życiu, studenci muszą również zmierzyć się z zarządzaniem własnym budżetem tak, aby pieniędzy wystarczyło na miesiąc. Skoro więc pierwsze zarządzanie budżetem to może czas na pierwsze konto osobiste?

Przeczytaj także: Najlepsze konto bankowe dla studenta

Po co studentowi konto?

Konto osobiste może ułatwić żakowi życie i nawet pomóc rozsądnie wydawać pieniądze. Gotówkę trzymaną w szufladzie, pudełku bądź w całości w portfelu można łatwo stracić. Poza tym, w dobie darmowych przelewów internetowych, wszechobecnych bankomatów i urządzeń do płatności kartą konto osobiste ułatwia życie. Na swoje własne konto student może otrzymywać przelewy od rodziców lub opiekunów, wynagrodzenie z tytułu prac dorywczych czy stypendium naukowe. Ponadto, konto osobiste daje możliwość zlecenia stałych przelewów, dzięki czemu nie trzeba co miesiąc pamiętać o płatności za mieszkanie. Mając konto student może także bez problemu dokonywać zakupów w Internecie, co często jest dużo tańsze niż w sklepach tradycyjnych i pozwala zaoszczędzić czas.

„Konto można założyć przez Internet, telefon lub osobiście. Założenie konta jest bardzo proste – należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie podpisać umowę. W przypadku mBanku umowa zwrotnie jest wysyłana kurierem pod wskazany w formularzu adres. Podobne rozwiązanie stosują także inne „tradycyjne” banki, np. ING Bank Śląski. Aktywacji kolejnych usług w ramach konta można dokonać już internetowo lub telefonicznie, czyli bez wizyty w banku” – mówi Robert Trzeciak z Aspiro.

Dla oszczędnych studentów, posiadających nadwyżki w danym miesiącu, ciekawym rozwiązaniem może okazać się konto oszczędnościowe. Jest ono wyżej oprocentowane od popularnego konto bieżące. Konto takie w wielu bankach jest bezpłatne, a środki z niego mogą być – w przeciwieństwie do lokat terminowych – wypłacane bez utraty odsetek.

fot. Andres Rodriguez - Fotolia.com

Jakie konto osobiste dla studenta?

Na swoje własne konto student może otrzymywać przelewy od rodziców lub opiekunów, wynagrodzenie z tytułu prac dorywczych czy stypendium naukowe.


Konto kontem, ale ile za to wszystko trzeba zapłacić?

„Prowadzenie konta osobistego w dużej części banków jest bezpłatne. Warto jednak – zanim student wybierze bank – sprawdzić warunki umowy. Dla użytkownika konta najważniejsze są wysokości czterech opłat: za prowadzenie konta, za użytkowanie karty debetowej, za wypłaty z bankomatów oraz za przelewy. Na podstawie analizy oferty rynkowej oraz spełniając pewne warunki – jak na przykład dokonując transakcji bezgotówkowych w określonej wysokości i korzystając z wybranych bankomatów - student może mieć wszystkie te rzeczy za darmo. Istnieją jednak konta, które nie mają nawet takich ograniczeń – grunt, to dobrze wybrać” – dodaje Robert Trzeciak z Aspiro.

fot. mat. prasowe

Porównanie kont studenckich

Konto można założyć przez Internet, telefon lub osobiście. Założenie konta jest bardzo proste – należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie podpisać umowę.


Studentom korzystającym ze smartfonów - a zgodnie z raportem „Generation Mobile 2012” jest ich blisko 40%, - banki oferują również bankowość mobilną, tj. specjalne aplikacje na smartfony i tablety pozwalające na korzystanie z konta za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Z innych ułatwień banki oferują studentom również możliwość doładowania telefonu z konta za pośrednictwem SMS oraz karty debetowe pozwalające na płatności w Internecie.

Korzyści z założenia konta bankowego jest sporo, a studenci – mimo, niekiedy skromnych budżetów – stanowią atrakcyjną grupę „przyszłościowych” klientów i mogą w związku z tym liczyć na dodatkowe benefity ze strony banków.

Przeczytaj także: Konto dla Młodych w PKO BP Konto dla Młodych w PKO BP

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: