eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiuty giełdowe: wzrost aktywności w Europie i na GPW w III kwartale 2007

Debiuty giełdowe: wzrost aktywności w Europie i na GPW w III kwartale 2007

2007-10-17 11:17

Przeczytaj także: IPO w Europie: I kw. 2024 oznaką ożywienia


Jacek Socha, partner i wiceprezes PricewaterhouseCoopers w Polsce, ekspert w dziedzinie rynków kapitałowych, w następujący sposób skomentował te wyniki: "Warszawski parkiet przyciąga coraz więcej nowych spółek, liczba debiutów była w tym kwartale znacząco wyższa niż w poprzednich okresach. Rola warszawskiej GPW w regionie rośnie i zapewne jej pozycja będzie się nadal umacniać, a dalszy wzrost liczby i wartości IPO wydaje się niezagrożony. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wysoka aktywność w zakresie IPO w bieżącym kwartale utrzymała się na warszawskiej giełdzie mimo wyraźnego pogorszenia się sytuacji na wszystkich najważniejszych światowych rynkach kapitałowych. Jedynym widocznym skutkiem gorszej koniunktury dla rynku ofert publicznych w Polsce był fakt, iż niektóre z debiutujących podmiotów napotykały, zwłaszcza w ostatnim miesiącu tego kwartału, na trudności ze sprzedażą swoich akcji po cenie z górnego przedziału wyznaczonych ‘widełek’, a wyceny debiutujących spółek były bardziej ostrożne. Znamienne były również spadki cen akcji w pierwszych dniach notowań w stosunku do ceny emisyjnej walorów – sytuacje takie miały miejsce znacznie częściej niż w poprzednich kwartałach."

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami GPW, 30 sierpnia 2007 r. uruchomiony został nowy alternatywny system obrotu – NewConnect, niebędący rynkiem regulowanym w rozumieniu przepisów Unii Europejskiej. Do końca września na rynku tym zadebiutowało dziesięć spółek. Na NewConnect, zgodnie z prognozami, mają miejsce wyłącznie debiuty spółek mniejszych, znajdujących się w stosunkowo wczesnej fazie rozwoju. Według zapowiedzi GPW, do końca 2008 r. na nowym alternatywnym rynku zadebiutować ma ponad 100 spółek.

Odnosząc się do perspektyw i zmian na rynku w najbliższym czasie, Jacek Socha dodał: "Wraz z uruchomieniem rynku NewConnect, giełda stała się realną i atrakcyjną propozycją pozyskania kapitału dla ogromnej liczby podmiotów rozpoczynających działalność oraz małych, dynamicznych spółek. Z kolei dla inwestorów gotowych zaakceptować podwyższone ryzyko, NewConnect może stać się atrakcyjnym rynkiem ze względu na znaczące fluktuacje cen notowanych akcji i związane z tym możliwości realizacji wyższych zysków. Przykłady zagranicznych rynków niepodlegających regulacjom Unii Europejskiej, takich jak londyński AIM czy skandynawski First North pokazują, że tego rodzaju rozwiązania sprzyjają rozwojowi rynków kapitałowych poprzez przyciąganie coraz większej liczby innowacyjnych spółek o dużym potencjale wzrostu. Dla wielu z tych podmiotów debiut na NewConnect będzie zapewne tylko pewnym etapem w ich rozwoju. W miarę zwiększania się ich potrzeb kapitałowych, kolejnym krokiem będzie notowanie na rynku regulowanym GPW."

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : PricewaterhouseCoopers PricewaterhouseCoopers

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: