eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiuty giełdowe: wzrost aktywności w Europie i na GPW w III kwartale 2007

Debiuty giełdowe: wzrost aktywności w Europie i na GPW w III kwartale 2007

2007-10-17 11:17

Przeczytaj także: IPO w Europie: I kw. 2024 oznaką ożywienia


Na Borsa Italiana miało miejsce 9 IPO o łącznej wartości 938 mln euro, co oznacza znaczący wzrost w porównaniu do trzeciego kwartału 2006 r., kiedy to odnotowano 3 IPO o łącznej wartości 142 mln euro.

Tom Troubridge, szef grupy ds. rynków kapitałowych w PricewaterhouseCoopers w Londynie, dodał: ”Choć obecnie koniunktura nie jest najlepsza, w dalszym ciągu obserwujemy sporą aktywność na rynku IPO, a perspektywy na kolejne sześć miesięcy są dobre. Mniejsza aktywność zauważalna jest w przypadku spółek charakteryzujących się wysokim stopniem zadłużenia, wspieranych przez fundusze private equity. W dalszym ciągu jednak istnieje spora aktywność w przypadku spółek zagranicznych oraz innych typów transakcji, np. transakcji podziału”.

Sytuacja na rynkach amerykańskich

Na rynkach amerykańskich odnotowano 44 IPO o łącznej wartości 8,402 mld euro w porównaniu do 32 IPO o łącznej wartości 4,685 mld euro odnotowanych w analogicznym okresie 2006 r. Największym IPO w tym kwartale, przeprowadzonym na New York Stock Exchange (NYSE), była oferta globalnego brokera instrumentów pochodnych MF Global Limited (2,129 mld euro). Drugie pod względem wartości IPO odnotowano również na NYSE – była nim oferta spółki z sektora nowych technologii VMWare Inc (702 mln euro).

Na rynkach amerykańskich debiutują przede wszystkim podmioty krajowe, choć odnotowano również osiem międzynarodowych IPO o łącznej wartości 3,688 mld euro, w tym m.in. trzy z Chin oraz dwa z Europy.

IPO na GPW

W trzecim kwartale 2007 r. na warszawskim parkiecie odnotowano aż 31 IPO. Łącznie zadebiutowało 29 spółek krajowych oraz 2 zagraniczne (Silvano Fashion Group oraz Olympic Entertainment Group, obie z Estonii). Liczba debiutów wzrosła zarówno w stosunku do poziomu odnotowanego w drugim kwartale 2007 r. (20 IPO), jak i w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy to miało miejsce 13 debiutów.

Wśród tak dużej liczby IPO zdecydowanie przeważały nieduże oferty – średnia wartość ofert w trzecim kwartale wyniosła zaledwie 16,2 mln euro. Łączna wartość IPO wyniosła 405 mln euro, co oznacza wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego (195 mln euro), ale znaczący spadek w porównaniu do drugiego kwartału 2007 r. (3.787 mln euro). Największym pod względem wartości IPO była oferta dostawcy usług w zakresie budownictwa inżynieryjnego Pol-Aqua (82 mln euro).

oprac. : PricewaterhouseCoopers PricewaterhouseCoopers

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: