eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sektor bankowy i surowcowy zwyżkują na GPW

Sektor bankowy i surowcowy zwyżkują na GPW

2007-10-02 11:03

Przeczytaj także: Rosną przychody i wydatki Amerykanów

Wtorkowe dane ze strefy euro jak zwykle będą miały bardzo ograniczony (żeby nie powiedzieć, że żaden) wpływ na zachowanie rynków. Można jedynie rzucić okiem na raporty o cenach przemysłu (PPI) i stopie bezrobocia. O godzinie 16.00 dowiemy się, jaki był publikowany przez NAR (stowarzyszenie pośredników) indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym. Jeśli widziało się senną reakcję na niezwykle słabe dane o sprzedaży nowych domów to trudno zakładać, że złe informacje zaszkodzą giełdowym indeksom. Jednak nigdy nie wiadomo, co będzie tą słomką, która przełamie grzbiet wielbłąda, więc nie można wykluczyć negatywnej reakcji po publikacji bardzo złych danych. Oczywiste wydaje się, że gdyby były lepsze od oczekiwań to z całą pewnością pomogą posiadaczom akcji.

Jak długo jeszcze fundusze będą wstrzymywały popyt?

Na poranną korektę kursu EUR/USD nasz rynek walutowy zareagował wzrostem kursu dolara, ale kurs EUR/PLN stabilizował się. Takie zachowanie sygnalizowało, że złoty jest nadal silny. Wystarczyło, że kurs EUR/USD zmienił kierunek i nasza waluta zaczęła się znowu wzmacniać. Jednak nie miała szans, bo niedźwiedzie na rynku EUR/USD konsekwentnie korygowały ten kurs. Dzięki temu złoty nieznacznie osłabł w stosunku do dolara, ale lekko wzmocnił się w stosunku do euro.

Takie zachowanie potwierdzało siłę złotego. Wystarczy teraz lekki wzrost kursu EUR/USD, żeby znowu się zaczął wzmacniać. Wydaje się, że dzisiaj kluczowe będą dla rynku walutowego publikowane o 16.00 dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Cokolwiek by się jednak nie działo to trzeba pamiętać, że złoty nie ma zamiaru zmienić kierunku trendu.

GPW praktycznie nie zareagowała rano na złe informacje płynące z europejskiego sektora bankowego. Pomagało posiadaczom akcji bardzo spokojne, wręcz „bycze” zachowanie innych rynków europejskich. U nas indeks WIG20 rósł, ale obrót był na początku sesji jeszcze bardziej żałosny niż w piątek. Najlepiej zachowywał się sektor bankowy i surowcowy. Nadal najsłabsze były małe i średnie spółki – indeks MWIG40 spadał. Mały obrót nie sprzyjał bykom, więc nic dziwnego, że przed południem indeksy zmieniły kierunek. Sytuację znacznie pogorszyło obniżenie prognozy zysków przez Citigroup. Indeks znowu spadały i znowu na bardzo małym obrocie.

Od 14.00 byki jednak się obudziły i indeksy zaczęły rosnąć. W przypadku WIG i MWIG40 nie udało się odrobić strat, ale WIG20 wypracował 0,6 proc. zwyżki. Nadal jednak była to zwyżka na małym obrocie, czyli nic nieznacząca. Tyle tylko, że nie ma żadnej możliwości, żeby fundusze trwały w swoim „niedźwiedzim” uporze wtedy, kiedy na całym świecie powraca hossa. Dzisiaj początek sesji będzie pozytywny, a koniec teoretycznie powinien być znakomity. Teoretycznie, bo nasz rynek bardzo nie lubi oczywistych rozwiązań, więc nie zdziwię się, jeśli ten scenariusz nie do końca się zrealizuje. Wydaje się jednak prawie pewne, że niedługo (często przez zaskoczenie) wzrosty muszą powrócić.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: