eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sektor bankowy i surowcowy zwyżkują na GPW

Sektor bankowy i surowcowy zwyżkują na GPW

2007-10-02 11:03

W poniedziałek giełdy europejskie zachowywały się przed południem wręcz znakomicie. Indeksy na otwarciu sesji spadły, ale nie widać było chęci do sprzedaży akcji, co szybko doprowadziło do odrobieniu strat.

Przeczytaj także: Rosną przychody i wydatki Amerykanów

Zdecydowanie najsilniejszy był niemiecki XETRA DAX. Takie zachowanie rynków, w sytuacji, kiedy szwajcarski UBS poinformował o stratach, a akcje Commerzbank dostały rekomendację „redukuj” sygnalizowało, że nastroje są nadal „bycze”. Pomagała posiadaczom trwająca od rana korekta kursu EUR/USD. Niczego w obrazie rynków nie zmieniły publikacje indeksów PMI dla sektora produkcyjnego poszczególnych krajów UE i całej strefy euro (trochę spadły – zgodnie z oczekiwaniami). Jednak po południu Citigroup znacznie (o 60 proc.) obniżył prognozę zysków, a to doprowadziło do spadku indeksów. Nadal były jednak bardzo niewielkie, a początek sesji w USA doprowadził do ich wzrostu.

W USA początek kwartału z góry zapowiadał, że byki powinny mieć przewagę. Wydawało się jednak, że ostrzeżenie o wynikających z zaangażowania w instrumenty bazujące na kredytach hipotecznych dużych stratach olbrzymich banków (UBS i Citigroup) bardzo zaszkodzą posiadaczom akcji. Nic bardziej błędnego. Indeksy szybko rosły. W niczym nie zaszkodziła bykom publikacja indeksu ISM dla sektora produkcyjnego. Spadł on do poziomu najniższego od sześciu miesięcy (52 pkt. – mocniej niż oczekiwano). Te dane w połączeniu z dużym spadkiem subindeksu cenowego tylko zwiększyły nadzieję na obniżkę stóp.

Akcje Citigroup nawet rosły o więcej niż dwa procent. Ten sam Citigroup rekomendował kupno akcji deweloperów twierdząc, że ich akcje są już atrakcyjnie wycenione, a obniżki stóp wkrótce zakończą kryzys. Kursy akcji spółek w sektorze budowlanym szybko rosły. To nawet jest dobry pomysł – podnieść rekomendację sektorowi, który stał u źródeł kryzysu, który spółce rekomendującej przyniósł straty… Generalnie analitycy twierdzili, że słabe wyniki spółek sektora finansowego są wydarzeniem jednorazowym, a w czwartym kwartale ich zyski znowu będą bardzo duże. Dosyć to odważne stwierdzenie skoro takie wielkie jest prawdopodobieństwo wejścia gospodarki w recesję.

Dziwne rzeczy działy się też na rynku surowcowym. Mimo spadku kursu EUR/USD (normalna realizacja zysków) rosły ceny złota i miedzi. Ta ostatnia zyskiwała też dzięki wierze w koniec kryzysu na rynku budowy domów. Mocno jednak traciła ropa. To była tylko i wyłącznie korekta wymuszona wzmacniającym się dolarem. Spadek cen ropy też pomagał szerokiemu rynkowi akcji.

Wzrosty indeksów były imponujące (indeks DJIA ustanowił nowy rekord wszech czasów). Ich skalę zwiększało to, że gracze zlekceważyli ostrzeżenia dużych banków. Każdy uczestnik rynku musiał dojść do wniosku, że skoro kursy akcji w sektorze finansowym po takich ciosach rosną to już jest po korekcie. O takim właśnie efekcie pisałem kilka tygodni temu twierdząc, że uwierzę w koniec korekty wtedy, kiedy po informacjach o następnych kłopotach dużych instytucji finansowych indeksy będą rosły. Sytuacja byków jest teraz znakomita. Panuje przekonanie, że Fed będzie obniżał stopy, co uchroni gospodarkę przed recesją, a straty spółek w sektorze finansowym są tylko wypadkiem przy pracy. Teraz każde złe dane będą interpretowane pozytywnie, dobre jeszcze bardziej ucieszą, a słabe wyniki spółek będą lekceważone. Życie byka jest piękne.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: