eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek pracy w USA czeka recesja?

Rynek pracy w USA czeka recesja?

2007-09-06 10:23

Przeczytaj także: Merrill Lynch: recesja w USA pewna na 65 proc.

Takie informacje musiały osłabić dolara. Kurs EUR/USD długo nie chciał ruszyć na północ, bo spadek USD/JPY sygnalizował, że rośnie awersja do ryzyka, a to zawsze sprzyja dolarowi, ale dane z rynku nieruchomości jednak amerykańską walutę załamały. Osłabienie dolara powinno było podnieść ceny surowców, ale tylko ropa zdrożała. Złoto prawie nie zmieniło ceny, a miedź staniała. To była normalna reakcja na recesyjne dane makro. Unikanie ryzyka też surowcom musiało zaszkodzić.

Indeksy giełdowe już na początku sesji spadły, a potem, przez 4,5 godziny, do publikacji Beżowej Księgi, poruszały się w trendzie bocznym. Gracze nie znaleźli szukanego w tym raporcie ratunku, więc podaż przycisnęła, ale walka była bardzo ostra. Walczyli gracze liczące na coraz bardziej prawdopodobną obniżkę stóp z tym, którzy boją się recesji. Jak zwykle prawdziwa bitwa rozegrała się w ostatniej godzinie sesji, ale nie doprowadziła do wyraźnego zwycięstwa jednej ze stron. Można spokojnie powiedzieć, że mimo spadku indeksów nie była to klęska byków. Po tak złych danych mogło być dużo gorzej.

Można powiedzieć, że dzisiaj jest dzień banków centralnych, bo zarówno ECB jak i Bank Anglii podejmą decyzje o poziomie stóp procentowych. Należy jednak oczekiwać, że będzie to wydarzenie bez wpływu na zachowanie rynków. W obu przypadkach prognozy mówią o pozostawieniu stóp bez zmian i zapewne takie właśnie będą decyzje. Być może trochę emocji wzbudzi konferencja prasowa prezesa ECB. Co prawda Jean-Claude Trichet dużo już mówił o obecnej sytuacji, ale przecież nigdy nie wiadomo, jaki zdanie gracze wyciągną z tego, co powie tym razem.

Większe prawdopodobieństwo wpływu na rynki występuje w przypadku publikacji raportów makroekonomicznych w USA. Dane o wydajności pracy i jednostkowych kosztach pracy w drugim kwartale są tylko weryfikacją już opublikowanych raportów, ale gdyby koszty pracy okazały się być zdecydowanie wyższe od prognoz to zaszkodziłoby akcjom (pomogło dolarowi). Nieznaczny wpływ i to raczej tylko na rynek walutowy będzie miała publikacja ilości nowo rejestrowanych w ostatnim tygodniu bezrobotnych.

Dowiemy się też jeszcze, pół godziny po rozpoczęciu sesji, jak w sierpniu rozwijał się sektor usług w USA. To ponad 80 procent gospodarki, więc publikacja indeksu instytutu ISM może mieć spory wpływ na zachowanie graczy. Prognozy mówią o niewielkim spadku indeksu i gdyby rzeczywiście tak się stało to byłby to najlepszy prezent dla obozu byków. Nieznaczny spadek zwiększałby szansę na obniżkę stóp, a jednocześnie nie zwiększałby obaw o wyniki spółek. Najgorszą kombinacją dla posiadaczy akcji byłby spadek indeksu głównego i duży wzrost subindeksu cenowego. To jednak bardzo mało prawdopodobna kombinacja. Dane o zmiana zapasów paliw będą już zupełnie nieistotnym elementem tej układanki.


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: