eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek pracy w USA czeka recesja?

Rynek pracy w USA czeka recesja?

2007-09-06 10:23

Przeczytaj także: Merrill Lynch: recesja w USA pewna na 65 proc.

Spadek kursu EUR/USD i USD/JPY sygnalizował, że wzrosła awersja do ryzyka. Spadki były jednak niewielkie i szybko zostały mocno zredukowane. Kursy walut szybko zmieniły kierunek, a to poprawiło nastroje.

Niczego nie zmieniły raporty makroekonomiczne. Okazało się, że w sierpniu w poszczególnych krajach UE i w całej strefie euro sektor usług nadal dosyć szybko się rozwijał. Co prawda indeks PMI dla całej strefy euro nieco spadł, ale nadal pozostał na wysokim poziomie. Nieznacznie pogorszyły nastroje dane o sprzedaży detalicznej – wzrosła tylko o 0,5 proc. (oczekiwano wzrostu jednoprocentowego). Jednak już przed południem nastroje na giełdach zaczęły się znowu pogarszać. Powody tego spadku były dwa. Po pierwsze Financial Times poinformował, że podczas badania ksiąg upadłego funduszu Sentinel wykryto brak 500 mln USD. To może sygnalizować, że zarządzający uciekają się już do prostego oszustwa. Po drugie Wall Street Journal ocenił, że Citigroup i inne banki mają kolejny problem. Mogą obciążyć ich dziesiątki miliardów, które zależne od nich wehikuły inwestycyjne (SIV) pożyczyła na krotki termin po to, żeby inwestować w długoterminowe, ale niepłynne produkty inwestycyjne. Transakcje SIV najczęściej nie pojawiają się w księgach tych banków. Dobiły inwestorów dane makro z USA i indeksy spadły po około dwa procent.

W USA inwestorzy mieli mnóstwo powodów do niepokoju. Już te dwa wymienione przeze mnie powody wystarczyłyby, żeby zwiększyć podaż, ale to nie było wszystko. Opublikowane w środę dane makro nie mogły pomóc obozowi byków. Raport Challengera o planowanych w sierpniu zwolnieniach nie przyniósł dobrych informacji. Ich ilość wzrosła w stosunku do lipca aż o 85 procent. Autorzy raportu twierdzą, że takie pogorszenie sytuacji wynika z zawirowań na rynku kredytów hipotecznych. Potwierdziły ten ponury obraz dane opublikowane przez ADP. Według tej instytucji w sierpniu zatrudnienia w sektorze prywatnym wzrosło jedynie o 38 tysięcy. Te dane mają całkiem sporą, dodatnią korelację z oficjalnym raportem, który zostanie opublikowany w piątek. Jeszcze gorsze były dane opublikowane przez NAR (stowarzyszenie pośredników) - indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym spadł aż o 12,2 proc., do najniższego poziomu od ataku na WTC.

Dwie godziny przed końcem sesji opublikowana została Beżowa Księga Fed (raport o stanie gospodarki). Jej treść drastycznie odbiegała od tego, co wcześniej widzieli inwestorzy. Rezerwa Federalna stwierdzała, że wpływ kryzysu na rynku nieruchomości oraz zawirowań na rynkach finansowych na resztę gospodarki, która rozwija się w umiarkowanym tempie, jest „ograniczony”. Można powiedzieć, że nic ciekawego w tym raporcie nie było, ale gracze wywnioskowali z niego tylko tyle, że wpływu tych negatywnych czynników jeszcze nie widać, ale niedługo będą widoczne.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: