eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › W przyszłym roku wzrośnie płaca minimalna?

W przyszłym roku wzrośnie płaca minimalna?

2007-08-28 10:33

W przyszłym roku wzrośnie płaca minimalna?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczoraj premier podpisał porozumienie z NSZZ "Solidarność" reklamując je jako porozumienie ze "światem pracy". Na jego mocy od przyszłego roku o 20 proc. ma wzrosnąć płaca minimalna.

Przeczytaj także: Europejskie banki centralne ustalą stopy procentowe

W porozumieniu - określonym przez zrzeszenia pracodawców jako lekceważące (pracodawcy nie uczestniczyli w rozmowach) a przez inne organizacje związkowe jako oburzające (oni także nie uczestniczyli w negocjacjach) - o rok przedłużono zasady działania emerytur pomostowych, oraz założono 9-proc. wzrost płac w sferze budżetowej.

Zdaniem Przemysława Gosiewskiego, emerytury pomostowe będą kosztować państwo 900 mln PLN, podniesienie płacy minimalnej ok. 300 mln PLN, co do podwyżek w budżetówce brak szacunków. Cała sprawa nie ma oczywiście związku z przyspieszonymi wyborami, a rząd przypadkiem zmienił zdanie w sprawie "pomostówek" akurat teraz.

SYTUACJA NA GPW


Poniedziałkowa sesja - co często się poniedziałkowym sesjom zdarza - nie należała do specjalnie interesujących. Początkowa zwyżka była jeszcze kontynuacją dobrej końcówki z piątkowych notowań, ale optymizm szybko się wyczerpał. Przez pół dnia indeks WIG20 stabilnie krążył wokół 3600 pkt, a pod koniec sesji przeważyli sprzedający. Obroty na całym rynku podliczono na 1,45 mld PLN, trudno więc mówić o sesji przełomowej. W ogóle trudno o niej cokolwiek powiedzieć, bo jeden dzień spadku bez poparcia w obrotach nie robi przecież nowego trendu. Po prostu przystanek we wzrostach, albo wstęp do ich zakończenia.

Od początku do końca notowań spadł kurs akcji 154. spółek, wzrósł 141. Przewaga obrotów przy papierach spadających.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Giełdy amerykańskie odreagowały po siedmiu sesjach bez większych spadków i wczoraj traciły na wartości. S&P stracił 0,9 proc., a Dow Jones został przeceniony o 0,4 proc. Sygnałem do odwrotu była publikacja lipcowej sprzedaży domów na rynku wtórnym, która wprawdzie spadła mniej niż oczekiwano, ale nadwyżka niesprzedanych domów wzrosła do poziomu najwyższego od 16 lat. W rezultacie, znów najbardziej ucierpiały spółki sektora finansowego. Warto też zauważyć, że obroty cały czas maleją, co sugeruje silne wybicie w którąś ze stron na najbliższych sesjach, a potencjału wzrostowego raczej nie widać.

Niewielkie wahania w USA przeniosły się na inne rynki. Brazylijski Bovespa zyskał 0,2 proc., natomiast w Azji, Nikkei stracił 0,1 proc., Hang Seng przeceniono o 0,7 proc., a Shanghai Composite zwyżkował o 0,7 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: