eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 20-24.11.06

Rynek walutowy 20-24.11.06

2006-11-24 17:54

Przeczytaj także: Rynek walutowy 13-17.11.06


Każdej publikacji inflacji wielokrotnie towarzyszą również wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, gdzie tym razem swoje zdanie wygłosił Andrzej Sławiński, uważany za przedstawiciela gołębiej części RPP. Jego wypowiedź jednak już tak gołębia nie była. Potwierdził przypuszczenia rynkowe, że podwyżki stóp procentowych rzeczywiście są potrzebne, jednak dodał równocześnie, że inflacja może rosnąć w nieznacznie wolniejszym tempie niż zakłada to projekcja NBP.

Dane z Polski oraz późniejsza wypowiedź Sławińskiego jednak na rynek nie wpłynęła, podobnie jak nieprzychylna Polsce opinia wydana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który stwierdził, że polski rząd nie czyni odpowiednich kroków w celu ograniczenia deficytu budżetowego, który jego zdaniem może w 2009 roku przekroczyć poziom 3%. MFW co prawda zgodził się z założeniami ministerstwa finansów, że fundamenty polskiej gospodarki są stabilne, a wzrost w kolejnych latach może kształtować się w okolicach 5%, jednak dodał, że finanse publiczne każdego państwa powinny mieć również plan działania w przypadku, gdyby koniunktura gospodarcza uległa pogorszeniu, a tego w przypadku Polski zdecydowanie nie ma.

Rynek ma jednak to do siebie, że jak nastroje są dobre, to wszystkie złe informacje są ignorowane, a dobre powodują dalsze umocnienie. Warto jednak pamiętać, ze wszystkie te elementy w bliższej lub dalszej perspektywie mogą znowu powrócić w centrum zainteresowania.

Kolejny dzień tygodnia, wtorek, nie przyniósł nam praktycznie nic nowego na rynku, gdzie kurs EURUSD w dalszym stopniu poruszał się w wąskim przedziale wahań 1,28-1,2830, a EURPLN wciąż testował okolice 3,80.

Ożywienie przyszło dopiero we środę, kiedy to kurs EURUSD ruszył mocno w kierunku północnym, zbliżając się do górnego ograniczenia konsolidacji 1,2950, które na jakiś czas powstrzymało dalsze wzrosty.

W tym wypadku pomogły słabsze od oczekiwań wyniki z amerykańskiego rynku, gdzie indeks nastrojów konsumentów spadł z 93,6 do 92,1 podczas gdy rynek spodziewał się wartości na poziomie 93,1.

Negatywnie zaskoczyły nas również wyniki z rynku pracy, gdzie liczba nowozarejstrowanych bezrobotnych wyniosła 321 000, podczas gdy rynek spodziewał się 310 000.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Nadal korekta

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: