eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska gospodarka trzyma się bardzo mocno

Polska gospodarka trzyma się bardzo mocno

2006-11-21 09:35

Przeczytaj także: Amerykańscy inwestorzy bawią się w kasyno


Rozpoczęliśmy w USA tydzień, który zazwyczaj jest jednym z najmniej aktywnych tygodni roku z powodu czwartkowego Dnia Dziękczynienia. Amerykanie myślami są już przy rodzinnych, zastawionych stołach i myślą bardziej o indyku niż o inwestycjach. W poniedziałek nie było publikacji istotnych dla rynku raportów. Owszem, dowiedzieliśmy się, jaki był w październiku indeks amerykańskich wskaźników wyprzedających (LEI), ale te dane już od dawna są całkowicie lekceważone. Dla porządku odnotujmy, że indeks wzrósł, chociaż mniej niż oczekiwano, ale dane z poprzedniego miesiąca zweryfikowano w górę. Były to dane neutralne, co widać po zachowaniu rynków obligacji i walutowego. Rentowność obligacji spadała tak jakby dane były słabe, a dolar się wzmocnił tak jakby były dobre. Dla zachowania giełd akcji ten raport nie miał żadnego znaczenia.

Rynek surowcowy też nie bardzo wiedział, co ma robić. Najbardziej ciekawie wyglądały notowania ropy, bo po zmianie serii kontraktów wyglądało tak, jakby ich cena wzrosła o ponad 3 procent, a tak naprawdę spadła o 0,3 proc. Równie kosmetyczne były zmiany na rynku miedzi i złota. Obawiam się, że taka sytuacja może utrzymywać się do końca tygodnia.

Rynek akcji nie zważał na zachowanie giełd azjatyckich, które zdecydowanie bardziej przejęły się amerykańskim spowolnieniem niż sami Amerykanie. Piątkowa reakcja, a raczej brak reakcji na fatalne dane z rynku nieruchomości umocnił w obozie byków przekonanie o tym, że są niezwyciężone. Pomagały posiadaczom akcji liczne fuzje i przejęcia. Phelps Dodge zostanie przejęty przez Freeport-McMoRan Copper & Gold za prawie 25,9 mld USD (największe przejęcie w tym segmencie w historii). Podnosiło to ceny firm surowcowych, mimo spadku cen surowców. Poza tym Bank of America za 3,3 mld USD kupuje US Trust. Gracze zakładają, że jeśli ktoś płaci takie pieniądze to znaczy, że firmy są warte jeszcze więcej. Tyle tylko, że przedsiębiorcy bardzo często się mylą, a w szczytach hossy jest najwięcej fuzji i przejęć. Ale kto by o tym chciał na tym etapie pamiętać.

Szkodził indeksom raport sieci sprzedaży detalicznej Loews – zysk był wyższy od prognoz, ale sprzedaż rozczarowała. Pomagał spółkom sektora technologicznego Microsoft, którego rating podniósł Credit Suisse. Indeksy jednak były w zasadzie bez kierunku. Rozpoczęły sesję spadkiem, który bardzo szybko zamienił się na umiarkowaną zwyżkę, a na dwie godziny przed końcem sesji indeksy znowu zaczęły spadać. Zakończenie było neutralne i bardzo typowe dla tak dziwnego tygodnia. Dzisiaj w kalendarium jest zupełnie pusto. Wszyscy będą czekali już na długi weekend w USA. Trudno spodziewać się czegoś innego niż marazm, który zresztą zapewne potrwa do końca tygodnia.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Napięcie na rynku rośnie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: