eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 30.10 - 03.11.06

Rynek walutowy 30.10 - 03.11.06

2006-11-03 18:48

Miniony tydzień rozpoczynaliśmy w negatywnych nastrojach, wciąż mając w pamięci piątkowe dane z amerykańskiego rynku na temat wzrostu PKB, który w III kwartale wyniósł zaledwie 1,6%, powodując tym samym osłabienie dolara i wzrost EURUSD w okolice 1,27.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 23-27.10.06

Dolar kontynuował osłabienie również i w poniedziałek, kiedy to poznaliśmy wyniki z rynku konsumpcyjnego na temat wydatków konsumpcyjnych oraz dochodów osobistych. W pierwszym przypadku odnotowano wzrost o 0,1%, podczas gdy spodziewano się wzrostu o 0,3%, natomiast w drugim wzrost wyniósł 0,5%, wobec oczekiwanych 0,4%. Spadek konsumpcji jednak martwić nie powinien, ponieważ w głównej mierze spowodowany został przez spadek cen paliw, co łącznie ze wzrostem dochodów społeczeństwa amerykańskiego pozwala oczekiwać, że najbliższe miesiące przyniosą ożywienie.

Spadek popytu ma też inne pozytywne następstwa, jakim jest spadek inflacji. Wskaźnik PCE (Personal Consumption Expenditures) wyłączający produkty o największej zmienności w tym paliwa, w sierpniu zanotował wzrost zaledwie o 2,4% w skali rocznej, tym samym zbliżając się do oczekiwanego przez FED poziomu 1%-2%.

Optymistycznie na temat inflacji wypowiedział się jeden z członków Rezerwy Federalnej, szef FEDu w Dallas Fisher, którego zdaniem widać wyraźny spadek presji inflacyjnej. Dodatkowo stwierdził, że gospodarka najgorszy okres ma już za sobą.

Innego zdania na temat wzrostu cen jest natomiast inny z członków Rezerwy, szef FEDu z Richmond Jeffrey Lacker, który co prawda zgadza się z Fisherem co do gospodarki, to jednak wciąż widzi wyraźne zagrożenie inflacyjne. Lacker podczas ostatniego posiedzenia FEDu były jedynym, który głosował za podwyżkami stóp procentowych.

Kurs EURUSD wzrósł do poziomu 1,2770 i pozostał na tych poziomach praktycznie przez cały wtorek i środę, pomimo kolejnej serii danych, które trudno było nazwać optymistycznymi dla amerykańskiej waluty.

We wtorek poznaliśmy wartość indeksu nastrojów konsumentów, który ukształtował się na poziomie 105,3, podczas gdy rynek spodziewał się wartości w okolicach 108. Wynik ten co prawda oznaczał poprawę w stosunku do danych z sierpnia (104), jednak jednocześnie pokazał, że ewentualna poprawa na rynku konsumpcyjnym może nie przyjść tak szybko jakby tego rynek oczekiwał.

Kolejną publikacją, która negatywnie zaskoczyła rynek był indeks Chicago PMI, badający stan koniunktury w największym amerykańskim ośrodku przemysłowym. Wyniósł 53,5, wobec oczekiwanych 58, niebezpiecznie tym samym zbliżając się do bariery 50 oddzielającej wzrost od recesji.

Jeszcze bliżej tej magicznej bariery znalazł się podobny w konstrukcji indeks ISM, badający koniunkturę dla całej gospodarki. Wyniósł 51,2, podczas gdy spodziewano się wartości w okolicach 53.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

 

1 2 3

następna

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: