eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 30.10 - 03.11.06

Rynek walutowy 30.10 - 03.11.06

2006-11-03 18:48

Przeczytaj także: Rynek walutowy 23-27.10.06


Słabe dane jednak nie skończyły się we środę. We czwartek poznaliśmy kolejną serię publikacji, potwierdzających, że koniunktura gospodarcza w Stanach pozostawia wiele do życzenia. Cotygodniowy raport na temat liczby zasiłków dla bezrobotnych wyniósł 327 000, podczas gdy spodziewano się wartości w okolicach 310 000. W przypadku tego wskaźnika za przyzwoite przyjmuje się każde wartości poniżej 300 000, a takich poza jednorazowym spadkiem w październiku (299 000) nie oglądaliśmy już od wielu miesięcy.

Nic więc dziwnego, że rynek z niepokojem oczekiwał na piątkowe wyniki na temat nowopowstałych miejsc pracy oraz wskaźnika bezrobocia.

Zanim jednak poznaliśmy dane z rynku pracy dowiedzieliśmy się jak kształtowała się wydajność pracy w III kwartale. Wskaźnik ten nie odnotował praktycznie żadnych zmian w stosunku do wyników z II kwartału, podczas gdy inwestorzy oczekiwali wzrostu w okolicach 1,1%.

Spadkowi wartości wydajności pracy niestety towarzyszył wzrost kosztów pracy, który w tym wypadku ukształtował się na poziomie 3,8%, podczas gdy rynek spodziewał się wartości w okolicach 3,4%.

Od razu zareagował rynek obligacji, gdzie rentowność dziesięciolatek wzrosła z 4,54% do poziomu 4,60%. Ogólnie jednak na podstawie powyższych danych powiedzieć można, że pomimo obaw Lackera szansę na podwyżki stóp procentowych istotnie zmalały. Rynek już coraz odważniej zaczyna zastanawiać się, kiedy nastąpią pierwsze obniżki. Czy stanie się to jeszcze w tym roku, czy dopiero na początku 2007?

Takiego problemu najwyraźniej nie ma Europejski Bank Centralny, który chociaż pozostawił we czwartek stopy na niezmienionym poziomie 3,25% to jednak zasygnalizował potrzebę dalszego zaostrzania polityki monetarnej, wyraźnie dając do zrozumienia, że już w grudniu będziemy oglądać poziom 3,5%.

Szef EBC Trichet, nie zmienił swojej opinii na temat gospodarki, po mimo wtorkowego raportu na temat inflacji cen konsumentów CPI w październiku, która kolejny miesiąc z rzędu odnotowała spadek, tym razem do poziomu 1,6% z 1,7% w sierpniu.

Wartość ta kształtuje się poniżej docelowego poziomu EBC, czyli 2%, jednak Trichet wyraźnie obawia się ponownego wzrostu inflacji, który może być spowodowany tak przez przyśpieszającą gospodarkę jak i przez możliwy wzrost cen surowców.

Po mimo tak jastrzębiej wypowiedzi europejska waluta jednak nie zyskała na wartości. Widać było wyraźnie, że niektórzy z uczestników rynku wyraźnie liczyli na podwyżkę już podczas czwartkowego posiedzenia.

Kurs EURUSD osadowił się na poziomie 1,2770 i pozostał na nim przez większość część piątku.

Równie spokojnie wyglądała sytuacja na polskim rynku, gdzie kurs EURPLN poruszał się w przedziale 3,85-3,89, a wtorkowe święto istotnie ograniczyło handel praktycznie podczas całego tygodnia. Rynku nie zdołała również poruszyć decyzja Rady Polityki Pieniężnej na temat stóp procentowych, które zgodnie z oczekiwaniem pozostały na niezmienionym poziomie 4%.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: