eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Banki i mniejsze spółki ratują GPW

Banki i mniejsze spółki ratują GPW

2006-10-04 09:47

Przeczytaj także: Fixing ratuje WGPW


Fundusze uciekają z rynku surowców

We wtorek rynki Eurolandu zareagowały spadkiem indeksów na zakończenie sesji w USA. Kurs EUR/USD od rana usiłował rosnąć, ale bardzo szybko nastąpiło wyhamowanie tego ruchu, a potem rozpoczęła się korekta. Raporty o cenach przemysłu i stopie bezrobocia w Eurolandzie nie miał najmniejszego wpływu na rynki. Okazało się, że bezrobocie nieco wzrosło (7,9 proc.), a inflacja PPI nie zmieniła się. Niczego nie zmienił też raport Challengera o planowanych zwolnieniach w USA, mimo że były one o 60 procent większe od prognoz. Sesje zakończyły się małymi spadkami indeksów.

W USA we wtorek cała akcja skupiła się na rynku surowców. Rzadko widzi się taką zgodność, kiedy to ropa, złoto i kontrakty na miedź tanieją po około cztery procent. I do tego tanieją tak naprawdę bez żadnego istotnego, wynikającego z informacji, które we wtorek otrzymał rynek, powodu. Być może trochę pomogła w przecenie ropy informacja mówiąca o tym, że Iran poważnie rozważa przekazanie Francji procesu wzbogacania uranu. Jednak to nie jest główny powód takich spadków. Nie pomogło ropie nawet to, że kraje OPEC coraz poważniej rozważają zmniejszenie produkcji.

Gdzie jest, więc powód tej przeceny? W komentarzach mówi się, że to oczekiwanie na spowolnienie gospodarcze w USA tak wpłynęło na rynek. Jednak, gdyby naprawdę to był główny powód to dlaczego rynek akcji tego spowolnienia się nie boi? Uważam, że rzeczywiście fundamentalnym powodem spadków może być spowolnienie, ale najważniejsze jest to, że na rynkach surowcowych trwa fala C rozpoczętej w maju korekty. Wynika ona z tego, że fundusze hedżingowe doszły do wniosku, że więcej zarobią grając na spadki niż czekając na wzrosty. To zła wiadomość dla grających na rynkach surowcowych. Dobrą jest jednak to, że fala C jest zazwyczaj ostatnią (niestety bolesną) falą korekty, a potem rynek zaczyna spokojnie zwyżkować.

Rynek walutowy zachował się we wtorek bardzo spokojnie, chociaż w ciągu dnia tak spokojnie nie było. Kurs EUR/USD jednak prawie się od poniedziałku nie zmienił. Przecena surowców, a przede wszystkim ropy, która przełamała linię 3 – letniego trendu wzrostowego, pomogła jednak rynkowi akcji. DJIA pobił nawet rekord wszech czasów. Najlepiej zachowywał się sektor sprzedaży detalicznej i to było bardzo logiczne zachowanie. Niska cena benzyny zostawi konsumentom pieniądze w kieszeni, które będą oni mogli wydać na inne zakupy. Rynkowi nie zaszkodziło nawet poniedziałkowe ostrzeżenie Marvell Technology, który ostrzegł, że jego zyski będą dużo niższe od prognoz. Akcje taniały ciągnąc za sobą ceny akcji rywali (Broadcom i Altera), ale indeksowi NASDAQ to nie zaszkodziło.

Szkodziły rynkowi spadki cen w sektorze paliwowym. Byki jednak miały przewagę, co nie może dziwić skoro, ciągle trwał jeszcze początek miesiąca, kiedy to świeże pieniądze dopływają do funduszy. Poza tym uciekające z rynku surowców kapitały wchodziły w to, co drożeje, czyli w akcje. Końcówka sesji była jednak słaba, co dobrze o rynku nie świadczyło. Trzeba pamiętać, że nie co dzień ropa tak mocno tanieje, więc w środę wszystko będzie zależało od danych makro i to one pokażą drogę rynkowi.
Przeczytaj także: EURUSD najniżej od 20 lutego EURUSD najniżej od 20 lutego

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Przeczytaj także

Kres konsolidacji jest bliski

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: