eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty dla mikrofirm słabo w I kw. 2022

Kredyty dla mikrofirm słabo w I kw. 2022

2022-04-29 11:49

Kredyty dla mikrofirm słabo w I kw. 2022

Kredyty dla mikrofirm słabo w I kw. 2022 © pixabay.com

I kwartał 2022 raczej słaby na rynku kredytów dla mikrofirm - wynika z danych BIK. Mikroprzedsiębiorcy zaciągnęli bowiem o 6,7% mniej kredytów niż rok temu. Zdaniem ekspertów także przyszłość nie zapowiada się optymistycznie.

Przeczytaj także: BIK: kredyty dla mikrofirm znowu na minusie

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile kredytów i o jakiej wartości zaciągnęły mikrofirmy w I kw. 2022 roku?
  • Jakie branże zadłużały się najczęściej?
  • Jak mikrofirmy spłacają swoje kredyty?


W I kwartale 2022 mikrofirmy zaciągnęły mniej kredytów, ale ich wartość była na poziomie I kwartału ubiegłego roku - 5,015 mld zł.
Pierwszy kwartał na rynku kredytów dla mikroprzedsiębiorstw jest słaby. Banki udzieliły firmom mniej kredytów, ale na nieco wyższe kwoty, co spowodowało, że wartość akcji kredytowej jest na poziomie zbliżonym do pierwszego kwartału 2021 r. W mojej opinii wynika to bezpośrednio ze wzrostu inflacji, szczególnie PPI (w marcu 20% r/r). Sprzedaż kredytów dla mikroprzedsiębiorców jest również niższa w porównaniu do pierwszego kwartału 2020 r. - zarówno w ujęciu liczbowym (-23%), jak i wartościowym (-8%). Rynek kredytów dla mikroprzedsiębiorców nie wrócił więc do poziomów sprzed pandemii.

- O tym, czy będą rosły potrzeby i zainteresowanie małego biznesu kredytami w kolejnych miesiącach 2022 r., zadecydują trzy czynniki. Pierwszy z nich, to warunki makroekonomiczne, czyli poziom inflacji, stóp procentowych i kursu walutowego. Drugi, to sytuacja wojenna w Ukrainie, która kształtuje nastroje społeczne oraz zwiększa ostrożnościowe podejście banków przy udzielaniu finansowania. Trzeci czynnik, to sytuacja pandemiczna w kraju – podsumowuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

fot. pixabay.com

Kredyty dla mikrofirm słabo w I kw. 2022

Rynek kredytów mikrofirm w pierwszym kwartale 2022 r. poniżej pierwszego kwartału 2021 r. Przyszłość również nie zapowiada się optymistycznie.


Zróżnicowane dynamiki akcji kredytowej w różnych sektorach


We wszystkich sektorach w pierwszym kwartale 2022 r. wystąpiła ujemna dynamika liczby udzielonych kredytów w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Najwyższa ujemna dynamika liczby udzielonych kredytów wystąpiła w sektorze handlu (-11,6%).

Duże zróżnicowanie widać w ujęciu wartościowym. Dodatnie dynamiki odnotowało budownictwo (+7,0%) oraz usługi (+6,2). W przypadku budownictwa może wynikać to z faktu bardzo wysokich wzrostów cen materiałów budowlanych, co powoduje konieczność zaciągania kredytów na wyższe kwoty.

Kredyty dla mikrofirm nadal spłacane na czas


Jakość kredytów mikroprzedsiębiorców mierzona BIK Indeksem Jakości polepszyła się w marcu 2022 r. w porównaniu do marca zeszłego roku. Niepokoi jednak to, że porównaniu do lutego 2022 r. czy grudnia 2021 r. jakość pogorszyła się. Ponadto analizując sytuację w poszczególnych produktach kredytowych, widać zróżnicowanie. O ile w porównaniu do lutego 2022 r. poprawiła się jakość kredytów w rachunku bieżącym i jakość kredytów inwestycyjnych, to pogorszyła się kredytów obrotowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: