eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty inwestycyjne w styczniu 2024 na minusie

Kredyty inwestycyjne w styczniu 2024 na minusie

2024-03-01 10:20

Kredyty inwestycyjne w styczniu 2024 na minusie

Jakie kredyty cieszyły się największym zainteresowaniem firm w styczniu? © zest_marina - Fotolia.com

W styczniu banki udzieliły mikrofirmom o 6,5% więcej kredytów niż przed rokiem, a ich wartość była o 3,3% wyższa - wynika z danych BIK. Wzrost był szczególnie widoczny w sektorze kredytów obrotowych, których liczba wzrosła o 9,9%, a wartość o 10,2% r/r. Obawy budzą jednak spadki w kredytach inwestycyjnych. Banki udzieliły ich o 7,6% mniej, a ich wartość była o 13,2% niższa.

Przeczytaj także: Kredyty dla firm 2023. Sprzedaż kredytów inwestycyjnych najniższa od 7 lat

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaka była wartość udzielonych w styczniu kredytów obrotowych?
  • Jaka była liczba i wartość kredytów inwestycyjnych?
  • Jakie firmy zaciągnęły najwięcej kredytów w styczniu 2024?


W styczniu 2024 r., w porównaniu do stycznia 2023 r., banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom więcej kredytów o 6,5% i na wartość wyższą o 3,3%. Przyznały o niemal 10% więcej (+9,9%) kredytów obrotowych. Spadło natomiast zainteresowanie kredytami w rachunku bieżącym i kredytami inwestycyjnymi. Liczba kredytów w rachunku bieżącym zmniejszyła się o 7,7%, choć ich wartość wzrosła nieznacznie o 2,7%. Większe obawy budzi jednak spadek w kredytach inwestycyjnych, gdzie zarówno liczba udzielonych kredytów (-7,6%), jak i ich wartość (-13,2%) odnotowały negatywną dynamikę.

fot. zest_marina - Fotolia.com

Jakie kredyty cieszyły się największym zainteresowaniem firm w styczniu?

Wzrosło zainteresowanie kredytami obrotowymi, natomiast spadło zainteresowanie kredytami w rachunku bieżącym i kredytami inwestycyjnymi.


Analizując krótkoterminowe trendy, styczeń 2024 roku pokazał niewielki wzrost liczby udzielonych kredytów o 4,1% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jednakże wartość tych kredytów znacząco spadła o -31,6%, co może wskazywać na ostrożniejsze podejście banków do finansowania działalności mikrofirm oraz na zmianę struktury udzielanych kredytów na mniejsze kwoty – mówi Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz, BIK.

Budowlanka i usługi – największa dynamika wzrostu w styczniu r/r


Z łącznej liczby 12,6 tys. udzielonych kredytów, firmy usługowe zaciągnęły 6,0 tys. (47,5%), a handlowe 2,9 tys. (22,9%), co stanowi 70,4% wszystkich kredytów udzielonych w styczniu br. Wartość finansowania dla tych dwóch sektorów wyniosła 62,7% łącznej kwoty kredytów, z 556 mln zł (38,0%) dla usług i 361 mln zł (24,7%) dla handlu.

Sektor budowlany odnotował największy wzrost r/r z 12,6% wzrostem liczby udzielonych kredytów i 14,3% wzrostem ich wartości. Sektor usługowy również wykazał pozytywną dynamikę, z 8,7% wzrostem liczby kredytów i 4,1% wzrostem ich wartości. Wzrost wartości nowych kredytów w styczniu odnotowała też branża handlowa (+4,6%). Natomiast z ujemną dynamiką wartości udzielonych kredytów zakończył się styczeń w firmach produkcyjnych (-11,3%).
Wzrost w sektorach budowlanym i usługowym świadczy o rosnącej koniunkturze w tych branżach. Podczas gdy spadek wartości udzielonych kredytów o 11,3% w firmach produkcyjnych, może wskazywać na trudności w tym sektorze. Potwierdzają to również problemy z terminową spłatą rat kredytowych - w styczniu firmy produkcyjne odnotowały najwyższą (czyli najgorszą) spośród głównych branż wartość wskaźnika Indeksu Jakości BIK, osiągając poziom 6% - tłumaczy Sławomir Nosal.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: