eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Niepewność panuje na rynkach akcji

Niepewność panuje na rynkach akcji

2006-09-19 09:49

Przeczytaj także: Złoty odrabia straty


Na rynku akcji też obserwowaliśmy w poniedziałek optymizm, ale znowu największy wpływ na rynek mieli arbitrażyści, którzy korzystając z chwilami bardzo dużej bazy na kontraktach otwierali pozycje. Pomagały też rosnące (nieznacznie) ceny surowców. Dopiero po zamknięciu naszej sesji ceny ropy, a przede wszystkim miedzi ruszyły gwałtownie na północ (ale zamkniecie na rynku ropy już tak dobre nie było). Zamknięcie sesji było bardzo umiarkowanie pozytywne i zupełnie niczego nieprzesądzające.

Nie wiemy jak i czy wpłyną dzisiaj na rynek węgierski (i rykoszetem na nasz) dzisiejsze demonstracje, które miały miejsce w Budapeszcie. W niedzielę wieczorem w radiu wyemitowano nagranie, na którym premier mówi do kolegów, że rząd za poprzedniej kadencji żeby utrzymać się przy władzy kłamał na temat stanu państwa i gospodarki. Już wczoraj zaczęły się na Węgrzech demonstracje, ale dzisiaj podpalono gmach telewizji, a w starciach z policją rannych zostało 50 osób. Wczoraj indeks BUX i forint lekceważyły sytuację polityczną i lekko wzrósł, ale dzisiaj może być nieco gorzej. Szczególnie może ucierpieć forint, a to zazwyczaj szkodzi złotemu.

Dzisiejsza publikacja raportu o dynamice produkcji i jej cenach będzie miała niezbyt wielki wpływ na zachowanie rynków, o ile nie zostaną wykorzystane jako pretekst do wzmocnienia i tak już obowiązującego kierunku. Im wyższa produkcja i niższa inflacja tym oczywiście lepiej dla gospodarki, a co za tym idzie dla akcji i złotego. Prognozy są bardzo optymistyczne (blisko 15 procent wzrostu dynamiki produkcji to naprawdę dużo), więc może nas spotkać niemiła niespodzianka. Nie wierzę jednak, żeby to miało większy wpływ na zachowanie rynków o ile na przykład nie okaże się, że produkcja wzrosła dobrze poniżej 10 procent, a inflacja PPI wzrosła o więcej niż o 4,5 procenta. To jednak jest mało prawdopodobne.

Skoro wczoraj dopiero po zamknięciu naszej sesji ceny surowców wzrosły to możemy dzisiaj oczekiwać dobrego zachowania tego sektora na naszej giełdzie (o ile ceny surowców nie zaczną dzisiaj równie szybko spadać). Ponieważ banki są niezwykle mocne i ciągle w hossie, a TechWig podtrzymuje sygnał kupna (został w poniedziałek dodatkowo wzmocniony) to trudno być pesymistą. Poza tym indeks WIG20 daje sygnał kupna, a to też zachęca popyt do mocniejszego działania. Ostrzegam jednak, że średnia 10 – sesyjna wskaźnika Armsa sięgnęła niezwykle niskiego poziomu. Zazwyczaj sygnalizowało to zbliżanie się większej korekty.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: