eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Niepewność panuje na rynkach akcji

Niepewność panuje na rynkach akcji

2006-09-19 09:49

Przeczytaj także: Złoty odrabia straty


Rynek akcji nie podniósł się już po zwrocie, o którym pisałem wyżej. Raczej słabe zamknięcie na rynku ropy nie pozwoliło wygenerować poważniejszego odbicia w sektorze paliwowym, a raport NAHB bardzo zaszkodził sektorowi budowy domów. Byki były jednak na tyle silne, że udało się zamknąć sesję neutralnie, a to oczywiście nie jest żadnym prognostykiem. Tyle tylko, że wzmacnia techniczny opór wynikający z piątkowego zwrotu. Czekamy na mocniejsze impulsy.

Dzisiaj dowiemy się, jaki we wrześniu był indeks koniunktury instytutu ZEW. Przypominam, że dwa niemieckie instytuty, ZEW i Ifo, różnie oceniają koniunkturę gospodarczą. Pierwszy z nich bada analityków i menadżerów (od początku roku bardzo pesymistycznych), a drugi przedsiębiorców (raczej optymistycznych). Czekamy, kiedy te odczyty się pokryją i wtedy zobaczymy reakcję rynku, która przeniesie się również do nas. Jest mało prawdopodobne jest, ze ZEW potwierdzi optymizm Ifo, więc chyba dopiero za tydzień, kiedy dowiemy się, co widzi Ifo, dojdzie do konfrontacji. Jednak warto te raporty obserwować, ale dzisiejsza reakcja rynku będzie bardzo ograniczona o ile indeks ZEW niespodziewanie nie wzrośnie.

Zdecydowanie większy wpływ mogą mieć publikacje danych amerykańskich. Co prawda wiemy już, jaka była w sierpniu inflacja CPI, a to ona jest dla Fed najważniejsza, ale gdyby PPI bardzo mocno wzrosła, to rynek zacząłby się obawiać, że z czasem wzrost cen produkcji przesiąknie do inflacji CPI, a to zaszkodziłoby akcjom i pomogło dolarowi. Oczywiście najbardziej obserwowana będzie inflacja bazowa, bo ostatnie spadki cen ropy znacznie zmniejszyły wartość danych historycznych obejmujących cenę ropy. Równolegle opublikowany zostanie raport z rynku nieruchomości. Rynek spodziewa się niewielkiego spadku wydanych zezwoleń na budowy domów oraz rozpoczętych budów domów (ten ostatni raport jest bardziej obserwowany). Dużo się ostatnio pisze o rynku nieruchomości, więc dane mogą wpłynąć na zachowanie rynków. Gdyby były wyraźnie gorsze od prognoz to zaszkodziłyby dolarowi i powinny zaszkodzić akcjom (mimo, że potwierdziłyby, że cykl podwyżek stóp mógł się już zakończyć). Dane lepsze podziałają odwrotnie.

Arbitrażyści znowu w akcji

Poniedziałek rozpoczął się dla polskich aktywów bardzo dobrze. Złoty zyskiwał lekceważąc coraz większe napięcia polityczne, ale około 14.00 kursy walut nagle i bez większych powodów zmieniły kierunek osłabiając złotego. Taka tendencja utrzymała się do końca dnia. Zmiany kursów euro i dolara były jednak nieznaczne. Czekamy na impulsy, ze sfery makro i z polityki.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: